Gaius Julius Caesar. Génius, který změnil starověký svět

13. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gaius Julius Caesar

Gaius Julius Caesar. Zřejmě neexistuje člověk, kterému by jméno tohoto římského vojevůdce nebylo povědomé. Napsal Cyril Navrátil. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Věděli jste ale, že Caesar nebyl jen dobyvatelem Vlasaté Galie, ale také výborným řečníkem? Spisovatelem, jenž měl vybroušený styl a hrál si s latinskou gramatikou, lamačem dívčích srdcí, ale také nejvyšším římským knězem, který pro následující generace změnil způsob počítání času?

Stihl se několikrát oženit. Nešlo tolik o lásku, jako o politickou moc. Nejslavnější z jeho partnerek však byla Kleopatra.

Další Příběhy z kalendáře patří slavnému českému zpěvákovi, který přebírání ocenění začal větou: Tohle jsem opravdu nečekal...

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.