František Lazecký: Třináctek

24. květen 2020

Jak získat ruku princezny? Slezská pohádka plná osobitého humoru s Jaroslavou Adamovou, Magdalenou Reifovou a Petrem Štěpánkem. Poslouchejte do neděle 31. května 2020.

Účinkují: Jan Maxián, Marek Libert, Vilém Udatný, Jiří Schwarz, Jaroslava Adamová, Magdalena Reifová, Jaroslav Satoranský, Petr Štěpánek, Alois Švehlík, Otakar Brousek, ml., Václav Postránecký, Hana Středová, Vojtěch Rohlíček, Miloš Rozhoň, Rudolf Kvíz
Napsala: Šárka Kosková
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Zvuk: Radek Veselý
Zvuková spolupráce: Tomáš Pergl
Režie: Maria Křepelková
Natočeno: 2000

„V jednom panství, v jednom dalekánství, až tam za cukrovými horami, až tam za medovými řekami, panoval jeden král a ten měl třináct synů. Třináct synů, třináct rozmarýnů, jeden šumnější než druhý. A ten nejšumnější a nejchytřejší byl nejmladší. A že přišel na svět třináctý, říkali mu Třináctek...“

Tak takhle to možná bylo, možná nebylo, jak už to ostatně v pohádkovém světě chodí. Pokud však chcete ono království navštívit, jste srdečně zváni. Čeká vás nejen pohádkový příběh, jehož hrdina musí zdola spoustu překážek, útrap a nepřízní osudu, ale i osobitý humor, který v sobě tato původem slezská pohádka ukrývá.

Třináctek se popasuje s jednookou čarodějnicí, která velí loupežnické bandě, zachrání třináct vraníků a nezalekne se ani tří královských úkolů, které musí splnit, chce-li získat princezninu ruku.

Se vším si poradí, jen s jedním ne: se sváry a hádkami bratrů nad tím, kdo se stane po otci králem. Proto se otočí na podpatku a peláší z rodného zámku pryč. Má přece své království i s princeznou. A tak se dvanáct bratří handrkuje, zatímco třináctý se směje.

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio