Ferdinand I. Habsburský: Plodný Španěl na českém trůně. S manželkou měl 15 dětí
Ferdinand I. se narodil ve Španělsku a dětství strávil na dvoře dědečka, krále Ferdinanda II. Aragonského. Jeho otec Filip Sličný totiž zemřel, když byl Ferdinandovi sotva rok a matku Johanu (známou jako Johana Šílená) poté postihla duševní choroba. Kromě přísné katolické výchovy se rakouskému arcivévodovi jakožto osobnímu žákovi holandského myslitele Erasma Rotterdamského dostalo i dávky humanismu a náboženské tolerance.
V bitvě u Moháče zemřel u nás vládnoucí Ludvík Jagellonský a nezanechal po sobě žádné potomky. A protože Ferdinandovou manželkou byla Ludvíkova sestra Anna Jagellonská, vznesl arcivévoda rakouský na základě předchozích dohod nárok na český i uherský trůn. 23. října roku 1526 ho český sněm jednomyslně zvolil králem. Tímto okamžikem začala bezmála 400letá habsburská vláda nad českými zeměmi.
Letohrádek jako dar z lásky
Se svou ženou, kterou miloval a nechal pro ni postavit Letohrádek královny Anny na Pražském hradě, zplodil Ferdinand I. celkem 15 dětí. Kromě dvou se všechny dožily dospělosti, včetně Maxmiliána II., následníka českého i uherského trůnu a budoucího císaře Svaté říše římské.
Pokud vás zajímá, jak se stalo, že tulipány rostly dřív v Praze než v Holandsku, a za čím vším ještě stojí jméno prvního Habsburka na našem trůnu, poslechněte si Příběhy z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
1178. schůzka: Málokterý Habsburk byl tak neoblíbený
Byl schopen zuřit pro nicotnosti. Kvůli nešikovnosti sluhy, kvůli babce, co mu ukradla v konopišťské oboře otýpku roští, kvůli špatnému počasí. V jeho žilách kolova...
-
České korunovační žezlo a jablko nejsou původní. Za zdobnější říšské klenoty je vyměnili Habsburkové
Kde je české gotické žezlo? Proč se nechali Habsburkové korunovat českými králi svatováclavskou korunou, ale říšským jablkem a žezlem?
-
Habsburkové Karla IV. nepřipravili o náhrobek, ale o přání být co nejblíž modlitbám, říká historička
Otec vlasti, tak byl už v pohřební řeči nazván, císař Karel IV. zemřel 29. listopadu 1378. Místo svého posledního odpočinku si i sám vybral.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.