Expertka Hejlová: Vypustili jsme Krakena. Dopad umělé inteligence na náš svět bude obrovský
Papež František ve stylové péřovce nebo Angela Merkelová hrající si na pláži v písku. Hranice reálného světa bude kvůli umělé inteligenci jen těžko rozlišitelná. Na jakých principech umělá inteligence funguje? Jaké jsou její přínosy a rizika? Stane se nástrojem dezinformátorů? „Odteď budeme muset hodně přemýšlet, co je možné, a co ne a jaké jsou naše hodnoty. Možnosti digitální manipulace má totiž na dosah ruky každý,“ komentuje expertka na strategickou komunikaci.
Vidět na vlastní oči přestává s nástupem umělé inteligence platit. Zejména v digitálním světě, který už několik let ukazuje věci, které nejsou reálné, se teď tento aspekt ještě více prohloubí.
Čtěte také
„Bez znalosti kontextu bude velmi těžké poznat, co je skutečné, a co ne, “ přitakává v pořadu Jak to vidí... garantka oboru strategická komunikace z Univerzity Karlovy Denisa Hejlová. „Umělá inteligence totiž dokáže vygenerovat i dokonale věrohodný text nebo e-mail. Proto to bude velká výzva i pro lidi, kteří pracují v komunikacích nebo v novinařině,“ dodává.
Umělou inteligenci má dnes na dosah ruky téměř každý. Proto bude podle Hejlové velmi zajímavé sledovat, jak ji společnost přijme a k čemu ji začne využívat. „Osobně se domnívám, že jde o přelomovou věc, jejíž nástup je mnohem rychlejší, než tomu bylo u sociálních sítí nebo podcastů. Lidé se k tomu mohou postavit stejně jako třeba k jaderné energetice. Umělá inteligence nám může pomáhat, nebo z ní také může být atomová bomba.“
Naše zrcadlo
Kromě vytváření obrázků, videí, zvuků a článků dokáže umělá inteligence dokonce psát poezii nebo vymýšlet vtipy. „Vlastně nám nastavuje zrcadlo. Velmi dobře dokáže zrcadlit naše nápady nebo myšlenky. Nevymyslí je, ale na základě agregování různého množství dat, které k danému tématu jsou, vytvoří jakýsi amalgám toho, co už v digitálním světě existovalo předtím.“
Přínosem tedy rozhodně bude zrychlení. A podle Hejlové i odbourání chybovosti. „Umělá inteligence dokáže velmi dobře odfiltrovat různé stylistické a gramatické chyby. A to i v češtině. V horizontu pár měsíců se zřejmě naučí i kopírovat individuální styl určitého člověka. V kreativní tvorbě to tedy bude velký pomocník.“
Zásadní dopad ale nebude mít umělá inteligence jen na oblast komunikace. S velkou pravděpodobností vznikne řada profesí, které budou zkoumat a učit ostatní, jak s umělou inteligencí pracovat. „Bude třeba hodně ostražitosti v tom, který komunikační produkt je skutečně pravý, čemu lze věřit, a čemu ne. To bude opravdový kámen úrazu. Kde je hranice reálného světa, a kde s námi už někdo manipuluje.“
Nová hračka i zbraň
Vytváření hranic a hodnot, morálky a etiky bude tedy podle Hejlové klíčové. A i když etickou rovinou se primárně zabývají provozovatelé platforem, jde o otázku vyjednávání nás všech.
Čtěte také
„Velkou roli mají státy, které mohou regulovat nebo omezovat působiště umělé inteligence. Snahy regulovat vývoj nebo jej zpomalit budou ale vždycky o krok pozadu. Jak se říká, vypustili jsme Krakena a uvidíme, jak to dopadne. Technologie je ale už venku, nástup je neuvěřitelně rychlý a dopad na náš svět bude obrovský.“
Nebezpečná může být umělá inteligence zejména pro lidi, kteří ji nepoužívají a nevědí, co všechno je schopna vytvořit. Obrovské nároky ale podle Hejlové bude klást na kritické myšlení nás všech. „Lidé budou muset velmi pečlivě sledovat, co se ve světě reálně děje, aby nepodlehli dezinformacím. Sami si budou muset vytvářet soubor informací z ověřených zdrojů. Jen tak budou chráněni před jemnou manipulací, která na ně může být cílena,“ uzavírá Denisa Hejlová.
Související
-
Genetik Pačes: Od umělé inteligence si ve vědě hodně slibujeme. Mluvíme o blízké budoucnosti
Možnosti popularizace vědy, role umělé inteligence nebo mentoring v nové vědecké kariéře. To jsou témata, která na Dvojce komentuje Jan Pačes. Moderuje Zita Senková.
-
Analytik Šlerka: Umělá inteligence? Nejdříve to bude Divoký západ a pak se probudí právníci
Kde jsou hranice umělé inteligence a novinářské etiky? Bude nutné používání AI regulovat? Jak se k vývoji umělé inteligence staví Češi? Odpovídal datový analytik.
-
Denisa Hejlová: Vypínání proruských webů? Limitující. Lidé si pro své utvrzení najdou jiný kanál
Vláda premiéra Petra Fialy slibovala občanům důsledný boj s dezinformacemi. Dostála svým slovům? Jak vypadá vládní strategie? A má vůbec smysl vypínat dezinformační weby?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.