Expedice za druhy a příčinami závislostí
Člověk je závislý prakticky od svého početí. Nejprve na placentě matky, pak na její péči, mléku nebo taky na vzduchu. Během života se může stát, že si člověk rozvine závislost, které je pro něj ničivá. Do světa závislostí se vydáme v Expedici.
„Rodíme se závislí i závislí často umíráme. Je tím myšlená závislost na našich vztazích a na blízkých lidech, kteří nás obklopují,” říká psychiatr Vladimír Kmoch. Lidé můžou být závislí na látkových, nelátkových a jiných drogách.
Káva je jednou z nejrozšířenějších psychotropních drog na světě. Kofein se ovšem nachází i v kolových nápojích nebo v energetických nápojích. Ty jsou rizikové především pro děti a mladistvé.
Nejrozšířenější je u nás závislost na tabáku
Kuřáků je pro srovnání dvakrát víc než diabetiků tedy něco přes dva miliony. Deset až patnáct procent kuřáků se ale fyzicky závislými nestane nikdy. Mají jenom psychosociální závislost, tedy zapálí si, když jsou třeba s kamarády apod. Jejich receptory tak závislost na nikotinu jednoduše nepodporují, což je dané geneticky.
Zásadní drogou u nás v České republice je alkohol. I když je potenciálních závislých méně než u tabáku, pije v naší zemi rizikovým způsobem pořád víc než milion lidí, což je podle odborníků v desetimilionové populaci nemalý počet.
V Expedici bude řeč také o drogové závislosti a o poměrně nové závislosti digitální. Jak poznáme, že jsou naše děti závislé na mobilu nebo na tabletu? A učíme je dětským šampaňským slavit s alkoholem?
Související
-
Expedice za čistým vzduchem
Přemýšleli jste někdy nad tím, co dýcháme venku i uvnitř budov? Rozhodně to není jen kyslík.
-
Expedice do světa biodiverzity
Světovým dnem biodiverzity je 22. květen. Má upozornit na to, že všichni jsme součástí jednoho celku a že jen pestrá příroda může zaručit rovnováhu a obyvatelnost planety.
-
Expedice do nitra mozku
Náš mozek je neuvěřitelně složitý a sofistikovaný orgán, který zpracuje každou sekundu tolik informací, že by je nedokázal zpracovat ani ten nejvýkonnější počítač na světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.