Expedice do světa vody v krajině
V Expedici se vydáme za vodou v krajině. Tedy vodou v řekách a potocích, v podzemí i v umělých nádržích. Voda je základem života na Zemi. Zatímco na jiných planetách Sluneční soustavy se vyskytuje většinou jen velmi málo; na Venuši dokonce není vůbec, na planetě Zemi pokrývá voda více než sedmdesát procent povrchu. Právě díky vodě je naše planeta při pohledu z vesmíru modrobílá. Modré jsou oceány a moře, bílá oblaka tvořená vodními parami.
Zdůrazňovat, že na vodě je závislá naše existence, je asi zbytečné. Ubývání vody v krajině, kterého jsme v posledních desetiletích svědky, je tedy velmi závažná věc.
Čím to? Objem srážek, které dopadají na území naší země je stále zhruba stejný. Proč tedy voda chybí? Jak v Expedici vysvětluje Martin Neruda, z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, problém je v tom, že přívalové deště střídají dlouhá sucha a voda se nestačí do vyschlé půdy vsáknout. Vedle toho jsou také vyšší teploty a s nimi i vyšší výpar vody. Sucho zejména na jaře je zase spojeno s tím, že v zimě prší, místo aby sněžilo.
Pomoci může i zatápění bývalých dolů
Pomáhat může revitalizace a renaturace vybetonovaných a napřímených koryt vodních toků, obnova mokřadů a tůní. Zajímavým projektem je také zatápění vodou bývalých hnědouhelných dolů. Jak uvedl Martin Neruda, nejen že se s nimi vrací voda a živá příroda do vytěžené krajiny, ale také mají pozitivní vliv na mikroklima v okolí.
O tom, jak se vlastně měří průtoky vodních toků a hladiny podzemních vod, v Expedici vysvětluje hydrolog z ČHMÚ Jan Šrejber. Ten také představí historii měření a význam historických záznamů o hydrologické situaci pro přítomnost.
Související
-
Jan Daňhelka: Že máme v Česku dost vody je mýtus. V Evropě jsme na vodu jedni z nejchudších
Jak vytvořit spolehlivý systém sezónních predikcí počasí? Jaké mýty kolují mezi veřejností ohledně počasí? Jaké mohou být dopady války na Ukrajině na životní prostředí?
-
David Storch: Vysazování stromů může mít negativní následky
Ministerstvo teď nabízí dotace každému na výsadbu stromů. Biolog varuje před masivním vysazováním a zpochybňuje argument kyslíku. Kolik kyslíku stromy skutečně vyrobí?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.