Expedice do světa recyklace plastů a papíru
Začal nový školní rok, lidé tráví hodně času doma a s tím souvisí i větší množství odpadů, které vyprodukují. Jaké jsou nové technologie ve zpracování použitého papíru a plastů? Kam putuje obsah žlutých a modrých třídících kontejnerů? Lze zpracovat všechno? A co lze vyrobit z už jednou použitých plastů a papíru? Expedici povedou prezident Asociace českého papírenského průmyslu Jaroslav Typich a odborník na odpadové hospodářství z ekologického spolku Arnika Milan Havel.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik výrobků z plastu vezmete do ruky během jediného dne a z kolika různých druhů plastu jsou vyrobeny? Začne to ráno kartáčkem na zuby a hřebenem, pokračuje jízdou autem nebo autobusem či tramvají, plastů se neustále dotýkáme v zaměstnání i ve škole. A s kolika plasty přijdeme do styku, když jíme! A totéž se týká i papíru a papírových obalů.
Patříme k nejlepším sběračům papíru
Už jsme se naučili je po použití třídit a odnášet do žlutých a modrých kontejnerů, případně do sběru. Víme ale, co se s nimi děje poté, co kontejnery opustí? Jak vlastně probíhá přeměna použitého plastu na zbrusu nový? Které plastové předměty jsou recyklovatelné, a které ne?
Víte, kam patří starý umělohmotný koberec, prasklý sud nebo bezdrátová klávesnice? A jak se recykluje papír? Lze využít k výrobě nového i lesklé barevné časopisy nebo knihy? A díky čemu patříme k nejlepším sběračům starého papíru v celé Evropě?
Související
-
Expedice do světa plastů. Dokázali bychom žít i bez nich?
Plasty najdeme všude: ve vodě, ve vzduchu, v půdě a i v nás samotných. Dotýkáme se jich častěji než svých blízkých. Co všechno o nich nevíte?
-
Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně...
Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už...
-
Není papír jako papír. Obaly z fast-foodů jsou vysoce toxické, varuje Jan Tuna a organizace Arnika
Trendem dnešní doby je používat místo plastových obalů na jídlo obaly z alternativních materiálů. Test společnosti Arnika ale ukázal, že i tyto obaly mohou být nebezpečné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.