Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně nutné

27. červen 2018

Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už je pozdě?

„Nevím, jestli je to včas, ale je to dobře,“ konstatuje biolog, ekolog a vedoucí zastoupení EK na Slovensku Ladislav Miko. „Údaje o hromadění plastů nejen v oceánech, ale i žaludcích a mase ryb, jsou natolik varující, že se musí něco dělat.“ I když se už hodně třídí, zásadní problém zůstává: velká většina plastů, které vyrobíme, totiž není recyklovatelná. To by se podle strategie EU mělo do roku 2030 změnit.

„Nepoužívejme plasty tam, kde je nutně používat nemusíme. To není boj proti plastům. Jsou v řadě případů praktické, ale používáme je i tam, kde nemusíme. Bez rozmyslu a na jedno použití. Tyhle věci se dají omezit a to může výrazně přispět k řešení problému.“

Jaký je v Evropě stav půdy? Jak bojovat proti zamořování krajiny pesticidy? Do jakého stavu jsme dostali přírodu naším životním stylem? Poslechněte si ze záznamu.

Ladislav Miko
autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio