Expedice do světa epigenetiky
Epigenetika je věda, která, zjednodušeně řečeno, zkoumá, jak bychom se mohli stát zdravějšími, lepšími a také výkonnějšími.
Velmi dlouho se tvrdilo, že vše ovlivňuje výhradně genetická informace, s níž se narodíme. Naše geny ale tvoří jen malý dílek skládačky, která z nás dělá to, čím jsme. Samotná přítomnost genu v naší DNA totiž ještě nic neznamená, důležitá je i míra jeho aktivity. Pokud je totiž gen „vypnutý", je to podobné, jako by v buňce vůbec nebyl.
Mnoho otázek pro vědce
K vypínání a zapínání genů přitom dochází pomocí biochemických reakcí, jejichž průběh můžeme ovlivňovat i my sami, především prostřednictvím svého životního stylu. Proto epigenetika hledá odpovědi na otázky, které lidstvo trápí od nepaměti: Dokážeme zpomalit stárnutí? Vyléčit nevyléčitelné nemoci? Jak zajistit, aby se nám narodilo zdravé a silné miminko? Můžeme zvýšit inteligenci svých dětí? Jak mohou naše emoce ovlivňovat zdraví? Jak zvýšit výkonnost svého těla a především svého mozku? Je to všechno možné? A pokud ano, jak toho dosáhnout?
Expedici do světa Epigenetiky povedou biolog a genetik prof. Jaroslav Petr z České zemědělské univerzity, genetik a porodník prof. Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a neurovědec doc. Petr Bob z Centra pro neuropsychiatrický výzkum traumatického stresu Univerzity Karlovy.
Související
-
Expedice do světa fermentovaných potravin
Kysané zelí, kvašené okurky, ale i kefír, podmáslí, jogurt, zakysaná smetana, ale i kombucha, kimči nebo tempeh, nebo třeba burčák či medovina.
-
Expedice do světa zdravé chůze
Léto a čas odpočinku většinu z nás přivede i ke změně životního stylu - více vyrážíme do přírody a na výlety a více chodíme. Chůze je totiž nejsilnější životabudič.
-
Expedice do světa letního jídla a pití
Jídlem a pitím se zabýváme bez rozdílu úplně všichni, ať je nám 18 nebo 80, protože to, co jíme a pijeme, výrazně ovlivňuje náš zdravotní stav a také naši náladu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka