Erik Best: Politici si pochod v Paříži zprivatizovali

14. leden 2015

Dnes vychází nové číslo satirického časopisu Charlie Hebdo. Všeobecně je označováno jako vydání přeživších. Co má představovat? A opravdu šlo o útoky teroristů nebo jen naštvaných chuligánů?

Na obálce nového čísla časpisu Charlie Hebdo je plačící prorok Mohamed. Komentátor a americký novinář Erik Best ale záměr autora moc nechápe.

„Myslím si, že to je opravdu provokace. Dřív jsme přece všichni nevěděli, že se podoba proroka Mohameda nesmí zobrazovat. Teď už to víme. Proto je to zbytečné a nežádoucí.“

Zbytečná provokace

Stejně jako nápis pod kresbou, podle kterého je vše odpuštěno. „Je to samozřejmě způsob vyjádření svobody slova. Ale je otázka, komu je to určeno. A taky kdo komu odpouští,“ říká novinář.

Čtěte také

Politici prý nedělní pochod v Paříži zprivatizovali. „Je to opravdu pozoruhodné. Jestli tady totiž existuje nějaký problém, tak za to můžou právě oni.“

Podle novináře začne ve Francii to, co následovalo v Americe po 11. září. „Ve jménu boje s terorismem bude omezován volný pohyb, svoboda slova a víc kompetencí dostanou i zpravodajské služby.“

Šílenci, nebo teroristi?

K útokům se přihlásil Islámský stát. Šlo ale opravu o organizované útočníky? „V USA máme desítky takových útoků. Pak vždy následuje debata, jestli to byli skutečně teroristé. Šetření zatím pokaždé dosvědčilo, že to byl ohavný čin šílence,“ připomíná Best. „Politici nás ale budou určitě přesvědčovat o opaku.“


Podle Besta omezuje svobodu slova v ČR dokonce zákon. V pasáži o popírání holokaustu. „Když chcete vydat knihu o Hitlerovi tak můžete pouze s vysvětlivkami. V Americe to dělat nemusíte,“ vysvětluje. „Také novináři pracující u mediálního magnáta nemůžou psát o jeho firmě,“ připomíná.

Svoboda slova jen imaginární pojem

Útok teroristů na francouzskou redakci byl útokem na svobodu slova. Ale Erik Best moc nesouhlasím s tím, jak je to prezentováno. „Novináři totiž už dávno sice můžou psát to, co chtějí, musí ale nést i odpovědnost. A to se děje jak v Evropě, tak v Americe.“

Třeba v USA jsou novináři stíháni hlavně za utajování zdrojů. „Je paradoxem, že prezident Barack Obama, který tvrdí, že je největším bojovníkem za svobodu, stíhá nejvíce novinářů. A to víc, než všichni jeho předchůdci dohromady.“

Jak se divá na posun hranice, podle které nám dnes není nic svaté? Jak hodnotí pád české koruny? A bude pokračovat? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , Erik Best
Spustit audio