Emil Zátopek. Sportovní drama nejlepšího světového běžce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dana a Emil Zátopkovi spolu prožili přes půl století

Před 72 lety překonal světový rekord běžec Emil Zátopek. Bylo to v Ostravě v závodě na deset kilometrů a tehdy někteří začali tušit, že se rodí světová atletická hvězda. Napsal Pavel Jurda. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Zátopek přišel na svět do chudých poměrů v Kopřivnici 19. září 1922, ve stejný den, měsíc a rok jako jeho budoucí celoživotní družka Dana, olympijská medailistka v hodu oštěpem.

Netrénovaný Zátopek skončil druhý

Emil Zátopek nejdřív běhal jenom pro radost a organizovanému běhání se vyhýbal. Změna nastala v roce 1941, když ho mistr ze Zlínské školy práce donutil účastnit se tradičního běhu Zlínem. Netrénovaný Zátopek skončil k úžasu všech na druhém místě a to odstartovalo jeho atletickou kariéru.

Začal trénovat a vymyslel si svoje zvláštní tréninkové metody. V roce 1948 se účastnil Letních olympijských her v Londýně, v roce 1952 získal tři zlaté medaile v Helsinkách. Byl nejlepší běžec na světě v roce 1948 až 1954. Komunistický režim ho zneužíval ke své propagandě, ale v době normalizace musel pracovat jako dělník při vrtání studní.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit rozporuplné postavě moderních dějin. Potomek šlechtického rodu snil o velké revoluci.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související