Embéčko. Zatěžkávací zkoušky od Skandinávie přes Sibiř až po Tunis
Nový typ automobilu, Škoda 1000 MB se veřejnosti poprvé představila 21. března 1964. Embéčko mělo být skutečně lidovým vozem, který se vyvíjel od roku 1956. Z více návrhů uspěla koncepce samonosné karoserie s motorem umístěným vzadu. Zkušební série padesáti vozidel absolvovala náročné zatěžkávací zkoušky od Skandinávie přes Sibiř až po Tunis. Pro sériovou výrobu byla v Mladé Boleslavi postavena nová továrna, jejíž pracovníci v prvním roce dokončovali obvykle 170 vozů denně.
Přes dvousměnný provoz se nakonec přešlo na trojsměnný, a tak se mohla automobilka v roce 1968 pochlubit produkcí 111.386 vozidel za rok. Za pět let se vyrobilo celkem 443.141 vozů všech modifikací. Embéčka se prodávala nejen v Československu, ale vyvážela se také do zahraničí, dokonce až do Austrálie a na Nový Zéland.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Embéčko bylo skvělou příležitostí k rozhovorům s lidmi, říká...
Čtyři a půl roku byla britskou velvyslankyní v Česku. Diplomatická mise skončila, ale Jan Thompsonová svůj odjezd oddaluje, jak je to jen možné. Česko si totiž zami...
-
Červené „erko“ jako člen rodiny. Vše kolem něj děláme společně, smějí se Simona a Miloš Tkadlecovi
Tentokrát vás redaktorka Romana Joudalová zve na Návštěvu do obce Jasenná na Náchodsku za Milošem Tkadlecem, který je hrdým majitelem legendárního vozu Škoda 110 R coupé.
-
Škodovky typu 100 a 110 slaví padesát let. Byly to první vozy, jejichž výroba přesáhla milion kusů
Nástupce tak zvaného „embéčka“ se začal vyrábět v Mladé Boleslavi právě 25. srpna roku 1969. Jeden z prvních automobilů Škody 100 má na zahradě i Daniel Urban z Říčan.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.