Ekonom Kovanda: Všichni pracujeme, ale ekonomika neroste! Jak vymazat vrásku na čele ekonomů?
Podle ekonomů jsme pořád jednou nohou v technické recesi. Důvodem je snížená spotřeba domácností. Ekonomika stagnuje a nevyvíjí se tak, jak se očekávalo. I navzdory tomu, že český trh práce je přehřátý. Jak situaci řešit? Pomohla by změna struktury české ekonomiky? A je to vůbec realizovatelné? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě probere boj centrální banky a vlády s inflací a vysvětlí americký zákon o platební neschopnosti.
Ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu vyplývá, že česká ekonomika klesla v prvním čtvrtletí meziročně o čtyři desetiny %. Důvodem je snížená spotřeba domácností. „Reálně činí tento pokles v očištění o inflaci více než šest %, a je tedy výraznější, než se předpokládalo. Je to klíčový důvod, proč celá ekonomika stagnuje. Stále jsme ještě jednou nohou v technické recesi, do níž jsme zabředli loni. Čekalo se, že se z ní letos vymaníme, ale kvůli čisté nule v ní setrváváme,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Statistici zmapovali i další ekonomické ukazatele. K růstu hrubé přidané hodnoty o osm desetin procenta přispěl nejvíce zpracovatelský průmysl, horší to bylo v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. „Jde tedy o to, že Češi spotřebovávají méně. Jezdí na dovolené, ale jsou tam kratší dobu. Tržby provozovatelů jsou tím pádem nižší, což pak má negativní dopad na čísla za celou ekonomiku,“ dodává ekonom.
Čipový hladomor skončil
Na druhé straně to má podle něj i svá pozitiva. „Tento pokles má za následek, že se oživuje zahraniční obchod. Čipový hladomor nebo zádrhele v mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězcích jsou již minulostí. Očekávají se mnohem lepší výsledky než loni, což tlumí negativní dopad ponížené spotřeby domácností. Proto i ekonomika nakonec mezičtvrtletně nepropadá, ale vykazuje stagnaci.“
Čtěte také
Navzdory všem ekonomickým problémům vzrostla v posledním kvartálu o čtyři % i zaměstnanost. „Český trh práce je stále přehřátý,“ přitakává Kovanda. „Je až s podivem, že se ho vůbec nedotkla covidová léta ani inflace. Začíná to ale být vráska na čele ekonomů. Přestože totiž všichni pracujeme, česká ekonomika růst nevykazuje. Zdá se tedy, že spousta lidí pracuje v pozicích, které nevytvářejí přidanou hodnotu.“
Podle Kovandy jde o hlubší problém celé struktury české ekonomiky. „Česká republika společně ještě se Španělskem jsou jediné dvě země EU, které se nedokázaly dostat na předcovidovou úroveň, co se týče celkového výkonu. U nás i navzdory tomu, že všichni máme práci. Je to opravdu zarážející a nepříliš povzbudivý fakt do příštích let.“
Chybí záložní plán
Hlavním problémem je, že lidé jsou sice zaměstnáni, ale nedochází k inovacím na pracovních místech a k růstu produktivity, což je to, co podle Kovandy pohání celkový ekonomický růst a celkový civilizační pokrok. „Zatuhli jsme na pozicích roku 2017. Lidé na pracovištích se neobměňují. Firmy nemají kvalifikovanou pracovní sílu, nemají kde brát na trhu práce. Imigrace příliš kvalifikované pracovní síly nepřináší a česká populace stárne. Proto se neposouváme a nerosteme.“
Změnit celkovou strukturu české ekonomiky ale nejde snadno, navíc podle Kovandy netušíme, kudy jinudy se ubírat. „Jsme zaměřeni na automobilový průmysl. A přestože víme, že stávající automobilový průmysl je kvůli nastupující elektromobilitě do značné míry odepsaný, že německá automobilka Volkswagen ztrácí své pozice na čínském trhu, a my jsme klíčovým subdodavatelem německého automobilového průmyslu, nemáme záložní plán, jak to řešit a čím to nahradit,“ uzavírá Lukáš Kovanda.
Související
-
Na hraně recese. Ale oživení už je na dohled
„Pořád jsme na hraně recese,“ bědují někteří analytici. Dozvěděli se totiž, že ekonomika v prvním čtvrtletí nevyrostla o jedno promile, jak statistický úřad dosud tvrdil, ale stagnovala na úplné nule.
-
Politolog Lubomír Kopeček: Do voleb 2025 by se ekonomika mohla zvednout. A nálada lidí také
Jak vycházejí snahy různých vlád ozdravit veřejné finance a ušetřit? Jak to vidí… na Dvojce moderuje Vladimír Kroc, hostem je politolog Lubomír Kopeček.
-
Inflace není největší problém. ‚Lidi dělají na plné pecky věci, které nic nepřinášejí,‘ míní ekonom
Češi tak ekonoma a exguvernéra ČNB Miroslava Singera pracují dlouho a hodně, ale dobrý výsledek to nepřináší. Podle Singera by jedním z řešení mohlo být omezení poptávky plynoucí ze škrtání deficitu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.