Ekonom Kovanda: Nálada spotřebitelů roste. Optimismem nabíjí nízká inflace a levnější potraviny

29. únor 2024

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating České republiky z negativního na stabilní. Jako důvod uvedla, že Česko úspěšně zvládlo pandemickou i energetickou krizi a implementovalo konsolidační balíček. Ocenila rovněž výrazný pokles inflace a opatření zaměřená na snížení rozpočtového deficitu. Proč vláda tvrdila, že jsou veřejné finance v rozkladu? A vydrží nízká inflace? Ekonom Lukáš Kovanda vysvětlí i to, jak se změnily toky zboží v obchodu s Ruskem a jak silná je koruna.

„Ratingový výhled se nyní vrací tam, kde byl do května roku 2022. Agentury ho pak přechodně zhoršily z obavy možného náhlého vypnutí energií, které k nám proudí z Ruska. To se ale stalo jen částečně v případě plynu, kdy navíc byl ústup od ruských dodávek postupný,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

Čtěte také

Menší měrou se pak na zlepšení ratingového výhledu podepsal i konsolidační balíček a úsilí vlády o konsolidaci veřejných financí. Dobré hodnocení je ale podle Kovandy dalším důkazem toho, že české veřejné finance nikdy nebyly v rozkladu, jak mnozí tvrdili.

„Žádná ratingová agentura nám v uplynulých letech rating nezhoršila. Vydávaly jen varování. Takže šlo o určitou politickou frázi, která v jistém čase ve společnosti rezonovala. Část veřejnosti uvěřila tomu, že Česko může zbankrotovat. Pravda to ale nikdy nebyla. Ostatně i to, že se ratingový výhled nyní zlepšuje, když ještě ani konsolidační balíček pořádně nenaběhl, je jeden z důkazů toho, že konsolidační balíček není tím klíčovým důvodem a že veřejné finance vůbec nebyly tak pochroumané, že by se dalo hovořit o rozvratu.“

Návrat do normálu

Agentura Fitch ve svém hodnocení ocenila i výrazný pokles inflace, která se nyní pohybuje okolo 2,3 %. „Pád inflace je výraznější, než se čekalo. Je v podstatě na úrovni cíle ČNB a jde o dramaticky nižší číslo než loňský údaj 10,7 % nebo než předloňský 15,1 %. V tomto se skutečně vracíme do normálu. Lidé už to mohou pozorovat v obchodech, už se nezdražuje, ba dokonce v řadě případů potraviny zlevňují.“

Pozitivní vývoj se dá podle Kovandy čekat i v oblasti ceny energií. „Česká republika má nyní nižší inflaci, než je průměr EU, a dokonce i eurozóny. Mělo by to tak být i po celý letošní rok. Nižší inflaci máme než všechny naše okolní země, než Slovensko, Rakousko, Německo, Polsko, Maďarsko, takže v tomto ohledu by letošek měl být mnohem příznivější než uplynulé roky.“

Nálada stoupá

Je to vidět i na náladě spotřebitelů, která je nejlepší od října roku 2021. „Mimochodem je to i pozitivní vzkaz pro vládu. Může ji to nabíjet optimismem, že ve druhé polovině svého funkčního období možná přesvědčí veřejnost o tom, že se ekonomika pro ně vyvíjí dobře. Kvůli nízké inflaci by navíc měly růst reálné mzdy. Horší je to s náladou podnikatelů a firem. Tam se naopak trend zhoršuje zejména kvůli zadrhávání německé ekonomiky.“

Na náladě může podle Kovandy přidat i stav české koruny. „Z hlediska směnárenského kurzu koruna letos nepodává nejlepší výkon. Velmi dobře ale posiluje reálně po očištění o inflaci, kdy oproti euru zpevnila o zhruba 20 %. Koruna tak patří společně se švýcarským frankem k nejvýkonnějším měnám EU. Vůbec si tedy nevede špatně. Dokonce kupní síla Čechů v eurozóně stoupla v uplynulých letech zhruba o 7 %,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.