Eduard Stehlík: Válku o Kuvajt rozhodla technika. Stabilizace regionu se nepovedla
Od operace Pouštní bouře uplynulo čtvrt století. Československo šlo do koalice s 28 státy, z nichž mnohé byly do nedávna našimi nepřáteli. Jak osvobození Kuvajtu ovlivnilo vývoj v regionu?
„Válka byla záměrně prezentována jako technická. Stroje proti strojům. Nebyly prezentovány lidské oběti. Američané kalkulovali při osvobozování Kuvajtu se sedmi tisíci padlých, nakonec to nepřesáhlo 200 mrtvých v bojových akcích,“ vypočítává vojenský historik Eduard Stehlík.
Irák, proti kterému se bojovalo, měl v té době čtvrtou největší armádu světa. Milion mužů. „A Kuvajt měl skoro stejnou armádu jako my: kolem 20 000,“ vysvětluje Stehlík, proč byla pro Kuvajt rozhodující technická převaha spojenců. „Podařilo se zlikvidovat irácké letectvo, radarové stanice, útočit na systémy velení.“
V konfliktu šlo o ropu
Irácká ekonomika se osm let po válce propadla z přebytku do dluhů. „Irácký prezident Saddám Husajn možná řešil problém, jak zůstat u moci, svými územními a finančními požadavky na Kuvajt. Asi si neuvědomil, jak rychle se z miláčka Západu může stát nenáviděnou postavou v regionu,“ myslí si Stehlík.
„Asi nepovažoval za možné, že by se kvůli připojení Kuvajtu k Iráku někdo nějakým způsobem angažoval.“ Jenže šlo o ropu. „Kdyby Irák připojil Kuvajt, měl by pod kontrolou 40 % zásob ropy. Kdyby se to stalo na druhém konci světa, koalice by se do toho asi nepustila. Bohužel.“
Saddám Husajn zůstal u moci ještě 12 let. Až do druhé války v Perském zálivu. Proč nebyl sesazen už v roce 1990? „Nepochybuji, že koalice mohla bez problémů porazit zbytky armády, Irák obsadit a Saddáma Husajna zatknout. Nestalo se tak, protože okolní země by s okupací Iráku nesouhlasily.“
Od regulérní armády k lidským štítům
Války se změnily. V Iráku stála proti koalici regulérní armáda. „Dnes nerozlišíte bojovníka od civilisty. Dělají se věci, které v minulosti nebyly. Například civilisté slouží jako štíty. Regulérní armáda se snadno zasáhne. Ale když se někde schová 200 lidí, tak je těžko hledáte.“
Koalice nedostatečně vyřešila otázku, co s vojáky a policisty Saddámova režimu. „V okamžiku, kdy z nich uděláte ze dne na den nezaměstnané, je třeba se o ně postarat. Jinak je naženete na druhou stranu,“ dodal Eduard Stehlík.
Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.