Eduard Stehlík: Naši vojáci měli kolikrát problém se aspoň obléknout do uniforem

8. květen 2018

73 let po konci druhé světové války hodnotí vojenský historik stav naší armády a jejího nového šéfa Aleše Opatu.

„Není to žádná tajná věc,“ říká vojenský historik Eduard Stehlík. „Armáda se ještě před řadou let dostala do situace, že jsme neplnili své spojenecké závazky z hlediska vydávání nákladů na zbrojení. Některé zakázky na vyzbrojování nebo vystrojování armády se zkomplikovaly. Protože si lidé myslí, že když se kolem nás zrovna nestřílí, armádu nepotřebujeme.“

„Neříkám nic tajného. Když víme, že vojáci kolikrát měli problém se aspoň obléknout do uniforem, protože nebyly k dispozici maskáče, boty. A vysvětlujte pak někomu, jakým způsobem má válčit, když ho ani ve skladu neobléknou do toho, co by měl mít, a kupuje si to někde za své peníze. Zažil jsem to na vlastní kůži,“ přiznává Stehlík.

Co se čeká od nového šéfa?

„Hodně se ale v poslední době změnilo. Posouváme se tam, kde bychom měli být. A já pevně věřím, je to můj soukromý názor, že se situace bude nadále zlepšovat.“ Obrovská očekávání vkládá i do nového šéfa Armády ČR Aleše Opaty.

„Vzhledem k tomu, čím si on sám prošel, vojáci vědí, že on má informace. Má informace, které mu nikdo nefiltruje. Ví od posledního vojáka po generála, jak to v armádě chodí. A má svoje lidi, kteří ho upozorní na problémy.“

Generálporučík Aleš Opata (53 let), nový šéf Armády ČR

Opata má respekt vojáků

Generálporučík Aleš Opata (53 let) slouží v armádě 31 let. Má zkušenosti ze zahraničních misí na Balkáně nebo v Afghánistánu. Prošel školami v USA, Velké Británii, akademií NATO v Římě. Je považován za jednoho z nejvzdělanějších, nejúspěšnějších vojáků naší armády. Má taky respekt řadových vojáků.

„Aleš Opata patří k lidem, kteří mají v armádě obrovské renomé, obrovskou přirozenou autoritu. Poznáte to už podle toho, jakým způsobem se k němu vojáci chovají. Poznáte to i podle toho, jak on se chová k vojákům. Své velitelské schopnosti prokázal i ve skutečném nasazení.“

autoři: zis , Eduard Stehlík , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.