Edmond Rostand: Cyrano de Bergerac. V titulní roli Jiří Langmajer

16. duben 2022

Nestárnoucí příběh o vtipu, hrdosti, statečnosti a lásce. S hlavním hrdinou v podobě hrdého gaskoňského bouřliváka, který svůj širák v souboji odhazuje v dál, ale před ženami se skrývá pod balkónem.

Osoby a obsazení: Cyrano de Bergerac (Jiří Langmajer), Kristian de Neuvillette (Daniel Bambas), Hrabě de Guiche (Otakar Brousek ml.), Ragueneau (Milan Stehlík), Le Bret (Jaromír Meduna), Kapitán Carbon de Castel Jaloux (Jan Novotný), Ligniére (Hanuš Bor), De Valvert (Martin Písařík), Montlfeury (Jiří Žák), Bellerose (Zdeněk Hess), Cuigy (Martin Zahálka), Brissaille (Marek Holý), Nespokojenec (Václav Knop), Dlouhoprsťák (Filip Kaňkovský), Roxana (Kateřina Lojdová), mušketýr (Vilém Udatný), první básník (Svatopluk Schuller), druhý básník (Viktor Dvořák), třetí básník (Jaroslav Šmíd), dueňa (Dana Syslová), Lisa, žena Ragueneaua (Lucie Juřičková), první kadet (Jan Szymik), druhý kadet (Jiří Racek), třetí kadet (Tomáš Karger), čtvrtý kadet (Tomáš Kobr), páže (Tomáš Havlínek) a další
Připravil: Tomáš Vondrovic
Napsal: Edmond Rostand
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Jaroslav Vrchlický
Hudba: Zdeněk Zdeněk
Režie: Tomáš Vondrovic
Natočeno: v roce 2015

Na Štěpána roku 1897 se Paříž dočkala jedné z nejslavnějších premiér všech dob. Na scéně divadla Porte Saint-Martin se poprvé objevila postava, kterou od té doby zná snad každý. Postava s velkým nosem a ještě větším srdcem. Cyrano.

Kupujte na Radioteka.cz

Ovace po premiéře údajně trvaly dvě hodiny. Ministerský předseda, který se na představení ocitl náhodou, udělil Rostandovi o přestávce po třetím dějství symbolicky řád Čestné legie. Na jeviště se objevilo to, co divák od divadla čeká: hrdinství, šarm, krása, duchaplnost a láska.

Kupujte na Radioteka.cz

Šedesát let poté, co na českém rozhlasovém jevišti promluvil Cyrano hlasem Karla Högera, připravil Český rozhlas premiéru adaptace tohoto romantického díla. Jejím autorem i režisérem je Tomáš Vondrovic. V titulní roli se představí Jiří Langmajer.

Jiří Langmajer jako nový Cyrano

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související