Džunglí i peklem. Zapomenutí Čechoslováci v bitvě o Filipíny
Bylo jich čtrnáct. Jejich jména už dnes nikomu nic neříkají. Koncem roku 1941, poté, co Spojené státy americké vstoupily do války s Japonskem, se i oni ocitli v pekle filipínské džungle. Měli šanci prohlásit se za příslušníky protektorátu Čechy a Morava. Neudělali to. Místo toho se dobrovolně přidali k americké armádě. S Američany snášeli dobré i zlé. Také ale kapitulaci a posléze utrpení v japonských zajateckých táborech, včetně Bataanského pochodu smrti...
Související
-
Konec 2. světové války. Den vítězství má rozdílné datum
Žádný konflikt v dějinách lidstva nepřinesl tolik obětí, krve a zkázy jako 2. světová válka. Žádný ale také neměl tolik konců. Den vítězství se slaví v každé zemi jinak.
-
„Bylo to jako cesta na Mars. Věděli, že se nevrátí.“ Hynek...
Filipíny jako země krvavých kohoutích zápasů, ohroženéhp ptáka zoborožce, ale taky českých jezuitů. Poslechněte si vyprávění spolupracovníka magazínu National Geogr...
-
Setkání s Japonskem pro mě bylo rozhodující. Žít bych tam ale nemohl, říká japonolog Martin Vačkář
„Lidé se mě pořád ptali, jaké je Japonsko, a já, než abych o tom poučeně přednášel, jsem se rozhodl napsat knihu,“ říká v Blízkých setkáních japanalog Martin Vačkář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.