Duševní zdraví by se mělo stát běžnou součástí komunikace, říká neurovědkyně Marie Salomonová Hájek

27. červen 2023

„Projekt Nevypusť duši jsme postavily na základě vlastní zkušenosti s duševním onemocněním. Je sice super, že máme nejrůznější výzkumy, ale je také nutné na problematiku nahlížet optikou příběhů,“ popisuje neurovědkyně a zakladatelka projektu, který se věnuje duševnímu zdraví. Jaká je její osobní zkušenost s duševním onemocněním? Co jí pomohlo odrazit se ode dna? Jak zvládá duševní nemoc a mateřství? Jaká část mozku je její nejoblíbenější a proč?

Přestože projekt Nevypusť duši zakládala jen se svojí kamarádkou, dnes už čítá přes 60 členů. „Cílem naší práce je, aby se téma duševního zdraví stalo běžnou součástí konverzací. Věnujeme se hlavně duševní zdravovědě pro středoškoláky, máme tým lektorů, kteří jezdí na školy s workshopem. Ten většinou trvá jeden školní den a lektoři si povídají se studenty o duševním zdraví, jak se o sobě správně starat, jak si říct o pomoc a komu, vymýšlí krizový plán.

„Momentálně se věnujeme 160–180 třídám ročně, už školíme i učitele, jezdíme za nimi nebo oni za námi. Děláme workshopy pro veřejnost a pro firmy. A pak se věnujeme i advokační činnosti a usilujeme o systémové změny.“

Jak sama zmiňuje, jedna návštěva by školu nejspíš nespasila, a tak se věnují i delším projektům. „Máme například projekt Zázemí pro duši, který trvá půl roku. Když přijedeme na jeden den, tak tam většinou zůstanou jen nějaké střípky informací. Když ale společně pracujeme delší čas, tak už škola nastaví nějaké procesy.“

Mýty kolem duševního zdraví

Podle Marie Salomonové panuje kolem duševního zdraví pořád spousta mýtů. „Třeba že z duševního onemocnění se nedá vyléčit, že lidé s duševním onemocněním jsou agresivní a že se jich máme bát. Nebo že by se měli léčit někde daleko za městem.“

A jaké jsou podle ní nejčastější příčiny duševního onemocnění? „Důvody jsou vždycky nejtěžší na zkoumání, protože jsou nejvíc individuální. U někoho je spouštěč třeba velký tlak na výkon, potíže v rodině, někomu chybí v mozku nějaké látky. Většinou to ale bývá víc důvodů naráz.“

Velký vliv mají podle ní i sociální sítě. „Kyž jsem byla na střední škole, tak teprve začínaly. Ještě nebyl ani Instagram, který se počítá mezi sítě, který má enormní vliv na duševní zdraví dospívajících dívek, pokud tam tráví hodně času,“ uzavírá v Blízkých setkáních Marie Salomonová.

autoři: Tereza Kostková , Hok
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.