Dopisy mrtvému aneb Smrt na nádvoří ruzyňských kasáren
Měl otevřené srdce, smysl pro spravedlnost a žízeň po životě. Svého času tajně překročil hranice, aby se dostal do Prahy obsazené německými nacisty a pokusil se zachránit stovky svých židovských souvěrců. V jeho milované Praze ho však čekala smrt. Nesmyslná a brutální. Spolu s osmi dalšími druhy se stal symbolem nacistického masakru proti českým studentům. Proč se ale zrovna on, Slovák, ocitl před četou zabijáků? Co stálo za předčasně zmařeným životem Marka Frauwirtha?
Související
-
,Aby se z nich nestali mučedníci.‘ Nacisté před 84 lety popravili devět studentů, ostatky se dodnes nenašly
Němci během říjnových protestů postřelili studenta Jana Opletala, který zraněním o necelé dva týdny později podlehl. Jeho pohřeb 15. listopadu 1939 se stal dalším výrazem vzdoru českého obyvatelstva.
-
Jan Opletal nebyl první obětí demonstrací 28. října 1939. Proč se o Václavu Sedláčkovi příliš nemluví?
Když 17. listopadu před 30 lety vyšli studenti z pražského Albertova na Národní třídu, navazovali na události ještě o půl století starší. Dá se o událostech roku 1939 ještě zjistit něco nového?
-
17. listopad. Mezinárodní den studentstva a zároveň Den boje za svobodu a demokracii
Není mnoho svátků, kdy si připomínáme hned dvě výročí. Jde o výročí 17. listopadu, který je jednak Mezinárodním dnem studentstva a jednak Dnem boje za svobodu a demokracii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.