Dokumentarista Svatoš: Cestování ve stylu Hanzelky a Zikmunda končí. Objevování nahradila selfíčka s co nejlepším pozadím
Letní prázdniny jsou v plném proudu. Letoviska praskají ve švech. Proti masové turistice se brání Benátky, Barcelona i oblíbený Dubrovník. Jsou tam turisté vůbec ještě vítáni? Jak reagují na zavádění regulací? Co ovlivňuje výběr naší dovolené? A jsme ochotni měnit naše návyky, ať už jde o cílovou destinaci nebo termín dovolené?
V Barceloně, kterou ročně navštíví 32 milionů turistů, protestovali proti přelidnění zástupci více než 150 organizací a sociálních hnutí. Lidem se nelíbí spekulování s byty a dopady cestovního ruchu na život stálých rezidentů. Stejná situace je v mnoha dalších turistických destinacích.
„Jako se mění klima a počet obyvatelstva, mění se i koncept cestování. To, co praktikovali naši rodiče nebo třeba Hanzelka a Zikmund, přestává platit. Exponované turistické destinace jsou přeplněné, ceny rostou, a místní obyvatelé se bouří. Naše důvody, proč někam chceme jet na dovolenou, by proto měly být vždycky konfrontovány s realitou místních obyvatel,“ říká dokumentarista Jan Eliáš Svatoš.
Regulace overturismu
Regulace masové turistiky jsou proto podle něj namístě. „Problém není v člověku, ale v lidech, v masách. Je to bezprecedentní situace. Na planetě je osm miliard lidí, stále přibývají, a třeba bohatnoucí Číňané teď chtějí poznat to, na co jsme byli zvyklí my. Cestování zkrátka patří do našeho socioekonomického portfolia, chlubíme se tím přátelům, máme sociální sítě, které potřebujeme nakrmit, ale obávám se, že lidi nejsou příliš ochotní přemýšlet, jaké to má důsledky.“
Čtěte také
Faktory, které ovlivňují výběr naší dovolené, se přitom mění v čase. Dříve to byly knihy, časopisy a vyprávění blízkých, dnes jsou to sociální sítě, influenceři a digitální fotografie, u kterých mnohdy nevíme, nakolik jsou upravené nebo přímo vytvořené umělou inteligencí.
„Lidé pak přijedou na místo, a jsou tvrdě konfrontování s realitou. Buď se tam vůbec nesmí, nebo jsou tam fronty, nebo tam člověk může být pouhých třicet vteřin. Bohužel řada lidí, zejména digitální nomádi, influenceři, kterým se dnes říká super narcisové, cestují, aby hledali pozadí pro svá selfíčka. Je jim vlastně jedno, kde jsou. Nedochází u nich k tomu, co třeba já mám na cestování rád, tedy určitou obrodu sebe sama,“ zamýšlí se fotograf.
Uvědomělé cestování?
Jestli ale lidstvo bude ochotné změnit cestovatelské návyky, ukáže podle něj až čas. „Vedle omezení, která postižená města zavádějí, je zajímavý i trend vylidňování, kdy místní obyvatelé prchají pryč. Otázka tedy je, kam budeme jezdit. Budeme jezdit do Benátek, které budou jenom skanzenem pro turisty, kde nebude žádný běžný život? Budou turisti ochotní platit regulační poplatky? Nebo se naštvou a pojedou jinam a problém vznikne někde jinde?“
Mezi místa, která jsou hodně postižena masovým turismem, patří i chorvatský Dubrovník, který dokonce předčil v overturismu i Benátky.
Čtěte také
„Je tam podobný problém s bydlením jako v Barceloně nebo v Benátkách. Dokonce tam pronajímají turistům i garáže, aby získali konkrétní místa. Je to utrpení. Přes davy už nelze vůbec vnímat město. Spíše než zákazy se ale Dubrovník snaží vydávat doporučení. Člověk se třeba v ulicích nesmí pohybovat v bikinách a v plavkách. Kufry s kolečky rovněž kvůli hluku místní obyvatele obtěžují. A zase je tu stejná otázka. Když budou lidé toto vědět, rozhodnou se tam nejet a pomůžou městu, nebo naopak budou chtít vidět, kde se natáčely Hry o trůny...“
Související
-
Expertka Dolanská: Masové turistice dnes čelí všechny cílové destinace. Pomoct by mohly regiony
Potíže s odbavováním zavazadel, globální výpadek IT technologií, přeplněné pláže, města i dopravní prostředky. Tak vypadají letní prázdniny v Evropě. Jak čelit overturismu?
-
18 milionů za osm dnů. Benátky na poplatcích vybraly víc, než čekaly, podle kritiků neplní svůj účel
Poplatek hradí jen turisté, kteří ve městě nestráví ani jednu noc v ubytovacích zařízeních a kteří nemají nárok na některou z mnoha výjimek.
-
Obyvatelé evropských měst se bouří proti přebujelému turismu. Nejvíce ovlivňuje náklady na bydlení
Vlnu nevole proti turismu můžeme už delší dobu sledovat ve Španělsku, Itálii, Řecku, Nizozemí nebo dalších populárních turistických destinacích.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.