Dodatky k Meteoru 12. října

12. říjen 2013

V tomto článku najdete odkazy na vše podsatné, co souvisí s Meteorem, vysílaným 12. 10. 2013.

Dokumentární film o úspěších Číny v genomice

V pondělí jsme Vám v předpremiéře promítli film Sny o DNA. Diskusi s profesory Jaroslavem Petrem a Václavem Pačesem si můžete poslechnout ve zvukovém záznamu pod tímto odstavcem.

Už nyní se můžete hlásit na další filmové projekce Meteoru, které se konají ve všech pěti městech (Brno, České Budějovice, Ostrava, Plzeň, Praha) ještě v termínech 11. listopadu (původní termín 4.11. z organizačních důvodů zrušen) a 2. prosince. Registrace přijímám mailem na METEOR@rozhlas.cz. Registrace je platná pouze se jménem, městem, datem projekce a počtem zamluvených sedadel.

V pondělí 11. listopadu promítneme film "Já planeta" o fascinujícím světě bakterií, které tvoří většinu buněk našeho těla a podle posledních výzkumů nás dokonce velmi rafinovaně ovlivňují v rozhodování.

Na pražskou projekci filmu se hlásilo násobně více zájemců než na jakou stačila kapacita sálu. Nejbližší možnost shlédnout tento film máte při zahájení Life Sciences Film Festivalu v pondělí 14. října. Projekce začíná v 16:30 v areálu České zemědělské univerzity (Kamýcká 129). Po ní budou s diváky nad tématem diskutovat profesoři Jaroslav Petr a Stanislav Komárek. Vstup zdarma. Více na stránkách pořadatele festivalu.

Výstava fotografií - Vědci jak je neznáte

doc. Václav Pižl je biolog, jehož hlavním objektem zájmu jsou půdní kroužkovci - žížaly. Hovoří o nich téměř jako o svých "kamarádkách" a jejich zvyky zná do všech detailů

Od 27. září až do 27. října můžete v pražské budově Českého rozhlasu (vchod Vinohradská 12) nepřetržitě navštívit výstavu velkoformátových fotografií Khalila Baalbakiho se snímky padesáti českých vědců, zvěčněných tak, jak jste je ještě neviděli. Krom Jiřího Grygara ve stavu beztíže tu můžete zahlédnout egyptoložku v roli mumie, ekologa v přestrojení za Ferdu mravence a spoustu dalších snímků, ukazujících, že čeští vědci mají krom smyslu pro detail ve svém oboru i smysl pro humor.

Výstavu doprovází série přednášek vědců na výstavě zachycených. Ve středu 9. října přednášel zoolog Evžen Kůs o navracení v přírodě ohrožených nebo vyhynulých živočichů ze zoologických zahrad zpět do původního životního prostředí. Kalendář dalších přichystaných přednášek najdete v odkazu pod tímto odstavcem.

Pouhé tři dny do konce soutěže o stav beztíže!

Astronauti jsou ve volném prostoru připoutáni lanem, aby neodletěli.

V Meteoru jste mohli slyšet poslední, pátou soutěžní otátku, jejíž správné zodpovězení vás může posunout na cestě k tomu stát se kosmonautem Meteoru. Dostaňte se s námi v pravém parabolickém letu do stavu beztíže a zažijte to, co znají pouze kosmonauti - stav beztíže.

Stačí se zúčastnit naší soutěže, která trvá od 14. září do 14. října 2013, a sbírat body za správně zodpovězené otázky. Soutěž vás, tak jako ve stavu beztíže, zavede na několik míst, kde jste možná ještě nikdy nebyli. Nechte se nést a užívejte si to. Pravidla soutěže a veškeré podrobnosti k ní najdete na stránkách Meteoru v sekci "Soutěž".

Mars 500

V dnešním Meteoru jsme vám také představili výsledky unikátního experimentu, na němž se podíleli čeští psychologové Jaroslav Sýkora a doc. Radvan Bahbouh. Šlo o simulaci letu k Marsu a návratu expedice, jejímž hlavním úkolem bylo prověřit možnosti letu lidské posádky k rudé planetě. Metoda sociomapování, vyvinutá před dvaceti lety na společném pracovišti Akademie věd ČR a armády České republiky se ukázala být velmi dobrým nástrojem, schopným ukazovat kvalitu komunikace v rámci sledované skupiny. Ruští vědci proto české psychology přizvali k dalším výzkumům, které se již budou provádět přímo ve vesmíru, na mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Podobné experimenty se budou po dokončení projektu Hydronaut provádět také přímo v České republice. Meteor tento projekt podporuje.

ALMA je kompletní

Teleskopy ALMA pod Mléčnou dráhou

Poslední teleskopy grandiózního projektu Evropské jižní observatoře (ESO) "ALMA" už jsou na svých místech na planině Chajnantor v poušti Atacama. Tento radioteleskop je teď plně funkční a brzy bude moci být využit na maximum svého výkonu, což by mělo umožnit dosud neuskutečnitelně přesný pohled na místa, prozrazující příběhy historie vesmíru.

Celý článek na webu ESO (česky)

autor: Marek Janáč
Spustit audio