Didgeridoo patří k pocitu, že jsem živej, říká jeden z nejlepších světových hráčů

25. červen 2014

Dodgeridoo prý dokáže zastavit čas. Při hraní na něj vidíte vějíře barev, obrazy současnosti i minulosti. Pomůže vám najít vnitřní klid a rovnováhu. Alespoň to tvrdí Ondřej Smeykal.

Australští domorodci kdysi potřebovali něco, co vydává zvuk a dá se snadno vyrobit a přenášet. Tak vzali kus větve vyžrané termity a foukli do ní. Didgeridoo bylo na světě.

Ondřej Smeykal se k didgeridoo se dostal osudovou náhodou, když ve 14 letech viděl člověka na Karlově mostě, který hrál na plastovou rouru.

Didgeridoo ho doslova uchvátilo, protože má obrovský rejstřík mikrotónů. „Vydávám se při hře dovnitř sám sebe a ta cesta je nekonečná. Pořád objevuju nové věci.“

Klikněte na video a podívejte se, jak se na didgeridou hraje!

Didgeridoo, óda na radost

„Je to primitivní nástroj, ale ne v tom smyslu, v jakém jsme zvyklí ho používat. Primitivní taky znamená něco jako primární nebo počáteční.“

Aby člověk na didgeridoo mohl hrát, musí ho pochopit. Pak na něj zahraje úplně všechno.

Ondřej Smeykal

„Hudba je v nás, ne v nástroji. Když jsem byl mladý, toužil jsem po dobré kytaře, protože jsem si myslel, že budu líp hrát. Není to pravda.“

Hrát musí Ondřej Smeykal každý den. Ne kvůli cvičení, ale kvůli sobě. „Je to můj způsob sebevyjádření. Patří to k pocitu, že jsem živej.“

Hudební motýli

Když tak ráno sedí a hraje, občas přijde motiv. „Přiletí jako motýl a já ho začnu opakovat. Tenhle proces, kdy ho lehce rozvíjím a snažím se, aby neodletěl, mám strašně rád.“

Často do toho přicházejí jasné představy, kdy člověk prožije vnitřní setkání s obrazem z minulosti. „Někdy je to zase jasná vize plná barev.“

Netradiční koncerty

Těší se na koncert, který bude 12. července v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Často koncertuje v lomech nebo kapličkách v přírodě.

„Tahám lidi ven na různá místa, protože chci, aby slyšeli hudbu mimo kulturní instituce. Oni tam pak stojí jako opaření a nepamatují si, kdy jí takhle slyšeli. Mají spolu se mnou pocit, že se zastavil čas.“

A to je návrat k podstatě hudby.

Jaká bude opera, kterou skládá s Jaroslavem Duškem? Dá se hudbou léčit? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.