DestinaCZE 2015? Hoslovický mlýn. Jeho unikátnost si majitelé za totality vyvzdorovali
Unikátní Hoslovický mlýn se minulý týden stal vítězem soutěže DestinaCZE 2015 v rozhlasové kategorii Po Česku za tradicemi. Kouzlu areálu vodního mlýna podlehli i filmaři. Natáčely se tu pohádky Vodník a Karolínka, Kouzla králů nebo Tři bratři.
Autentický obraz života v Hoslovickém mlýně připomíná původní hospodářské vybavení s funkčním mlecím zařízením a domácí zvířata. Zapůsobí na vás i silný životní příběh rodiny Harantů.
Komunistům navzdory
Ti se jako poslední mlynáři vzepřeli totalitnímu komunistickému režimu a zůstali žít jako zastara. Právě díky tomu se mlýn dochoval v nezměněné podobě a návštěvník se v něm může přenést do 19. století.
Řemeslné workshopy
Atmosféru dokreslují pravidelné řemeslné akce (např. pečení chleba, včetně ochutnávky), ukázky zemědělské výroby, venkovské hry pro děti i zvykosloví na šumavském Podlesí prezentované v etnografické expozici.
Anketu DestinaCZE2015 vyhlásila už potřetí Česká centrála cestovního ruchu Czechtourism v několika kategoriích. Tu rozhlasovou, Po Česku za tradicemi, jste mohli sledovat v září a v říjnu v rubrice Václava Žmolíka Po Česku ve vysílání Odpoledne s Dvojkou.
Výsledky ankety DestinaCZE 2015 byly vyhlášeny na slavnostním večeru v rámci Fóra cestovního ruchu, které Czechtourism pořádá v evropském hlavním městě kultury Plzni. Cenu pro Hoslovický mlýn převzali od autora rubriky Po Česku Václava Žmolíka jeho provozovatelé: ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová a správce mlýna Jaroslav Janout.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka