Deprese a jak s ní úspěšně zápasit?
Máte pocit, že máte depresi, tedy depku? A není to jen špatná nálada, která zase rychle odezní? Často totiž tento pojem lidé zaměňují. A deprese už není sranda.
Podle psychiatra Zdeňka Bašného je to pokles nálady, který svou intenzitou a délkou neodpovídá spouštěcímu mechanismu. „Ve chvíli, kdy se dny a týdny trápíte a kdy už vás i vaše okolí vnímá jinak, je tady stav deprese, který je třeba řešit,“ říká psycholog.
Jak depresi poznáte?
Mezi další varovné příznaky patří pokles vlastní iniciativy, ztrácíte zájem o to, co se kolem vás děje. Začínají vám dělat problémy běžné činnosti v zaměstnání i doma.
Taky se stává, že se nespravedlivě a sami obviňujete z každého problému, který se kolem vás objeví. Mezi další příznaky deprese patří i poruchy spánku.
Smějete se?
Tyto příznaky se v čase prohlubují. „Nemocným se zdá, že je všechno neřešitelné, bez představy lepší perspektivy. Člověka taky nic nepotěší ani nerozesměje,“ upřesňuje.
Je rozdíl mezi pohlavími?
Depresí trpí víc ženy, a to až do 100 %. Proč? To zatím moc známé není. Možná v tom hrají roli hormonální změny. Ale je tady i celá řada depresí, u kterých jsou spouštěče tragické události nebo dlouho neřešené problémy.
Počet nemocných stále roste
Podle Světové zdravotnické organizace se deprese stane do roku 2020 druhou nejrozšířenější příčinou nemocnosti. Na druhém místě jsou kardiovaskulární nemoci. „V celé moderní civilizaci, tedy ve vyspělých zemích světa, je v posledních deseti letech opravdu velký nárůst depresí.“ Pravděpodobně totiž přestáváme zvládat stres a velmi rychlý život, jaký dnes žijeme.
Navštivte lékaře!
Základem je ale nemoc nepodceňovat, a pokud jste u sebe pozorovali popsané příznaky, navštivte lékaře. V prvním kroku praktického. Ten dokáže posoudit, jestli by vás měl vidět specialista, nebo ne. Ostatně, takzvaná lehká antidepresiva může předepsat i praktik. To pokud se bojíte zajít za psychologem či psychiatrem.
Přepis celé poradny
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Deprese, to je slovo, které řada z nás používá dost často. Říkáme nebuď z toho v depresi a nebo sedla na mě nějaká depka. Jenomže jsme často poměrně daleko od pravdy. Deprese, to totiž není nějaká špatná nálada, kdy nemáme chuť něco dělat nebo jsme rozmrzelí, deprese, to je vážný zdravotní stav, který si žádá konzultaci u odborníka. No, a jak z takové deprese ven, to nám dnes zkusí poradit přední český psychiatr pan Zdeněk Bašný. Dobrý den a vítejte u nás.
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Dobrý den.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, co přesně to, taková deprese, pane doktore?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Tak deprese, to už skutečně není ta špatná nebo blbá nálada, ale je to vlastně pokles nálady, který svoji intenzitou a délkou neodpovídá tomu spouštěcímu mechanismu. Pochopitelně pro každého ten spouštěcí mechanismus je něco jiného, ale ve chvíli, kdy už dny, týdny, kdy se začínáme, nějakým způsobem už nás vnímá okolí jinak, jinak okolí, tak o tom, že to je deprese, to znamená stav, který je třeba řešit.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Přesně tak, ne každý splín je depresí, je tam asi důležité sledovat ten čas a tu míru, jakým způsobem nám to zasahuje do života. Jak přesně se taková vážná deprese projevuje, co máme sledovat, čeho si všímat?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Tak tam je hlavně v rámci toho poklesu náladu, tak je to pokles iniciativy nebo ztratíme zájem o své okolí, začínají nám dělat problémy věci v práci, které nám nedělaly žádné problémy, v rodině. Někdy se stává, že začínáme vinit sami sebe, že se obviňujeme, že za řadu věcí můžeme sami, může to být provázeno poruchami spánku a dalšími příznaky, které se vlastně prohlubují v čase a zdá se nám, že ten problém je neřešitelný, nemáme žádnou představu nějaké lepší perspektivy, že by nás něco mohlo potěšit, něco nás nějakým způsobem mohlo odklonit od této špatné nálady.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Už vědí dnes vědci a lékaři, co vlastně depresi zapříčiňuje, je tam třeba i genetická dispozice, vstupují do toho třeba i nějaké faktory, nějaká fyzická příčina, něco, co nás obklopuje?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Tak teorií o depresi je celá řada, nepochybně u řady lidí je tma vloha, ale vždycky jsou důležité potom ty spouštěcí mechanismy. Je zajímavé, že ženy trpí depresí vlastně o 100 % více než muži, To vysvětlení tady není tedy jednoznačné, ale je tomu tak. A je tady řada dalších vlivů jako je řada somatických onemocnění, hormonální změny, možná i tam je ten jeden z důvodů, proč u žen jsou ty deprese častěji, ale pak je tady obrovský množství depresí, které vznikají z nějaké situace, z nějakých tragických událostí nebo neřešených konfliktů, které potom jdou v rozvoji depresivního stavu.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Plus asi do toho můžeme započítat spoustu věcí. Severské země se s tím určitě také potýkají, nedostatek světla i?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Jedna z otázek je světlo, které vlastně, otázka celých biorytmů, nedostatek světla, na tom je taky založena jedna z terapií, a je to jedna z teda příčin, které můžou toto podporovat a tak, jak to znám od severských zemích, kdy se vyskytuje deprese relativně často, tak to je jeden z faktorů.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Když se vrátíme tedy zpět sem k nám do střední Evropy, dalo by se zjistit, jak moc je dnes deprese rozšířená? Já jsem si našla ve statistice údaj, že alespoň jednou v životě trpí depresí každý pátý člověk, je to možné?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Tak, statistiky o tom hovoří, ty čísla se liší, ale jsou skutečně velmi vysoká, ale to, co je alarmující, je, že v posledních desetiletích narůstají a není to jenom u nás, ale to vlastně v celé severoatlantické civilizaci, to znamená, že v těch vyspělých zemí světa se něco děje, že pravděpodobně přestáváme zvládat nároky, které na nás současný svět klade.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Podle Světové zdravotnické organizace se dokonce deprese stane do roku 2020 druhou nejrozšířenější příčinou nemocnosti hned po kardiovaskulárních onemocněních. Takže určitě je načase zbystřit a depresi nepodceňovat.
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Určitě nepodceňovat, je to i problém potom zajištění potom péče, prevence a vlastně osvěty mezi lidmi, jak vlastně s depresí, když přichází, jak s ní pracovat, protože nepřichází jenom u dospělých, jde to jako nejčastější v tom časném dospělém věku, ale dneska je často deprese u dětí a dospívajících, kde ty důsledky můžou být stejně vážné.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Když už si tedy uvědomíme, že buď my sami a nebo někdo z našeho okolí může mít problém s depresí, jak to řešit, navést rozhovor, pokusit se odeslat toho daného člověka na odborníka, případně my sami můžeme zvednout sluchátko a zkusit vyhledat pomoc?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Tam, kde ta deprese už je skutečně hluboká a je to a prohlubuje se a je to skutečně tam, kde může jít někdy až o život, protože pro toho člověka, který trpí depresí v těch nejširších fázích, tak vlastně každá hodina, minuta toho žití už je velkou zátěží, je to velkým stresem, z kterýho chce jako nějakého úniku a pak tam může dojít k nějakým sebepoškozovacím tendencím až k sebevražedným jednáním, to znamená, že když vidíme, ten člověk je zamlklý, že už skutečně se nám nějakým způsobem ztrácí, že je jiný, tak je třeba odborná pomoc. Problémem tady je, že jak stoupá počet depresí, tak vlastně to zajištění té odborné psychiatrické a psychologické péče, tak se ukazuje, že je nedostatek. Nedostatečné, to znamená, když jsou lidi v depresi, a když už se odhodlají, oni se dost často odhodlávají, zavolají, tak nedostanou objednací termín za několik týdnů, někdy i přes měsíc, a to je asi tak jako kdyby někdo šel ke stomatologovi s bolavým zubem a řekli mu, že má přijít za měsíc. To znamená, že tady už dneska je systém, který vlastně edukuje i praktické lékaře, kteří v té první fázi můžou do toho vkročit, zahájit i léčbu.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Čili máme-li pocit, že někdo v našeho okolí, my sami jsme ohroženi depresí, neváhat a vyhledat třeba i praktického lékaře, který už bude vědět kam nás poslat a tak dále?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Ano, pokud nemáme k dispozici centrum krizové intervence v místě bydliště, není dostupný psychiatr odpovídající nebo psycholog odpovídají v časovém intervalu, tak se obrátit na praktického lékaře.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Když si představím, že budu mít nějaký dlouhodobý smutek, tak člověk určitě hned nepoběží k lékaři a nebude si říkat o léky o antidepresiva. Určitě každý z nás se pokusí alespoň trošku zabojovat sám. Existuje něco jako alespoň určitá míra samoléčby, co můžeme vyzkoušet, jestli opravdu to nezvládneme sami překonat?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Já si myslím, že pochopitelně pokaždé u každé deprese nejsou antidepresiva nebo léky nutné nebo indikované, ale to, že bychom si pomohli ve středně těžké depresi sami, tak může to odeznít, může to dobře dopadnout, ale to riziko, že to nedopadne dobře a bude ten stav slouho trvat, tak je velké, to znamená, že vyhledání odborné pomoci je velmi důležité.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
O depresích si povídáme s panem doktorem Zdeňkem Bašným a povídat si s námi můžete i vy, milí posluchači, stačí když vytočíte číslo sem k nám do studia 221552525 nebo 221552424, ptát se můžete i prostřednictvím e-mailové adresy dopoledne@rozhlas.cz, deprese, jako ohrožení života. Povídáme si o tomto tématu v Dopoledni Dvojky Českého rozhlasu.
/ Písnička /
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak bojovat s depresí, jak ji zvládnout, o tom všem si povídáme v dopoledním vysílání Dvojky Českého rozhlasu s předním českým psychiatrem panem doktorem Zdeňkem Bašným. Povídat si s námi můžete i vy, a to prostřednictvím našich linek 221552525, 2424 na konci, anebo prostřednictvím mailové schránky dopoledne@rozhlas.cz. Možnosti telefonického kontaktu k nám sem do studia už využili dva volající, tak pojďme zjistit, jaký mají dotaz. Dobré dopoledne, zdravíme prvního volajícího.
osoba
--------------------
Dobrý den, tady je Eva, České Budějovice. Já jsem se chtěla zeptat na jednu věc, mně delší dobu, to už je asi tak 20 let, bolel žaludek a deprese se u mně projevila takovým způsobem, že jsem se ráno vzbudila, žaludek přestal úplně bolet, několik dní nebo 14 dní a pak najednou jsem se ráno probudila, jak když to prostě na mě hodí, a dostala jsem pocity strachu, úzkosti a byly to depresivní stavy. Léčila jsem se asi 3 měsíce. A chtěla jsem se zeptat, tyto stavy bývají horší většinou ráno nebo večer? To je všechno, děkuji vám.
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Takže tady to je velmi individuální, někdo to má ráno, někdy to má večer, často to mají lidé ráno, aniž si uvědomí, třeba dobře spí a mají nějaké nepříjemné sny, probouzejí se, probudí se z úzkostí, některým je tak špatně, že je bolí žaludek, někteří lidé můžou i zvracet, a je to příznak víc než deprese, tak často úzkosti. Pochopitelně úzkost se často s depresí prolínají, a to dělá takzvaná somatizační forma úzkostného depresivního stavu, a tady skutečně je dobré vyhledat odbornou pomoc, protože zde i léky a možná i ve vašem případě fungují vcelku velmi dobře.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, držíme palce ať se to daří zvládat a držet na uzdě. Tak, vítáme ve vysílání dalšího volajícího, dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobré dopoledne, tady Tuček, Praha 6. Prosím vás, dvě věci, dvě věci. Za prvé samozřejmě nelze bagatelizovat tak závažné onemocnění jako je deprese, ale depresí by podstatně, zdůrazňuji slovo podstatně ubylo, kdyby to jaksi nepatřilo nyní k dobrému tónu mít depku. To je módní záležitost, když nejsem jednoduchý, jsem složitý intelektuál, tak mám depku. To je jedna věc. Druhá věc, prosím vás, řekla mi jedna moudrá žena, nedávno, když jsme mluvili o depresích, my jsme na deprese neměli prostě čas, protože my jsme celý den na tom venkově, celý den pracovali, to je všechno děkuji.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, i my děkujeme za postřeh, necháme pana doktora, aby se k tomu vyjádřil.
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Já si myslím, že posluchač má do určité míry pravdu, že deprese je nejenom módní, ale ona zkrátka je. A to zajímavé, že to je právě v civilizovaném světě a můžeme říci tam, kde je vlastně relativně hojnost. Tak to je a bylo to i v minulosti, ale to, že lidé trpí depresí se všemi těmi parametry a lidé v produktivním věku a že jich přibývá a i tak, že vlastně si jdou po životě, a ten důvod, jestli je to z toho důvodu, že to je módní nebo není módní, tak je tady představa, že je to jenom otázka tlaku farmaceutických firem, aby mohly podávat antidepresiva. Tak ono tomu tak úplně není, ukázalo se, že tam, kde se podávají v nižší firmě antidepresiva, kde není dostupná péče a je to v rámci Evropy, že je více sebevražedných pokusů a dokonalých sebevražd.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak já děkuji za reakci. Pojďme zjistit jaký je další dotaz do naší dnešní Psychologické poradny, hostem je pan doktor Zdeněk Bašný. Dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den, tady je posluchačka z Moravy. Já bych jenom tak se chtěla zeptat, třeba dneska v noci taky trpím velkou nespavostí, tak v 1 hodinu se probudím, v 10 hodin jsem šla spát, až užiju lék, který mám v 10 hodin brát na srdce, a je 1 hodina se probudím a už do rána vůbec prostě nezaspím. A mám teda samozřejmě starosti velké, poněvadž je mně 82 roku a starám se o 86letého manžela, který je postižený teda Alzheimerem a silnou demencí a celý den právě teda se musím o něho starat. Takže jsem vyčerpaná na celý den natolik, že potom večer, i když už ho dávám tak o půl osmé spát, poněvadž on po těch prášcích taky má ten pocit spaní, že, tak já ho dám, tak ty dvě hodiny se snažím nějak uklidnit.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co byste, pane doktore, poradil naší paní posluchačce?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
No, já si určitě myslím, že tady je velký, skutečně velká psychická zátěž, velký stres, a spánek je vlastně období, kdy bychom měli regenerovat. Když nás ten stres vlastně ruší, kdy ty myšlenky nás nenechají spát, budíme se, tak tady je skutečně namístě použít nějaké léky k úpravě spánku, a je to velmi důležité tak, abychom jsme získali zase tu dílu do toho dalšího dne, protože každý takový den a obzvlášť péči o lidi, kteří trpí nemocí, kterou posluchačka hovoří, že trpí její manžel, tak je to skutečně závažné. Je to obdivuhodné, že to zvládá, ale potřebuje pomoc a měla by si pomoci i v tom spánku, a tady skutečně se obrátit na praktického lékaře nebo odborného lékaře k řešení nějakých léků.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Já děkuji za odpověď a ještě dáme prostor dalšímu volajícímu. Dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobré dopoledne. Já ani nemám dotaz, jenom bych chtěla říct, jsem tady 82letá paní, depresemi teda trpím a snažím se s nimi bojovat. Ale já k těm depresím, víte, ty životní podmínky se moc zhoršujou, já jsem přes 18 let sama, měla jsem tři děti, dvě děti mně zemřely, a z šesti vnoučat mám tři velmi těžce zdravotně postižené. Se životem se rvu jak to jde, do sedmdesátky jsem učila, no, ale teď, tak už to nejde. A já vím, co by mi, mně pomáhá hodně to, že teda jsem mezi lidmi, že žiju mezi dobrými lidmi, kteří mně opravdu pomáhají, nakupují mi, no, horší je to, že jsem teda i jako už postižená zdravotně, že se mi špatně chodí. Ale snažím se s tím životem prát, ale někdy je to opravdu hrozný, a ta deprese, mě to třeba probudí, no, tak jdu číst nebo si luštím nebo něco dělám. Ale jako kdybych byla i fyzicky zdatnější, tak já bych se třeba i o nějaký děti ještě uměla starat, to byl takovej můj obrovskej životní kredit, já jsem to milovala tu práci, ale já už nemůžu, protože třeba sebou švihnu, takže ...
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Každopádně je skvělé, že jste si ...
osoba
--------------------
A i ty finanční problémy tady jsou, víte, je toho moc.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Každopádně je skvělé, že i vy jste si našla nějaké pomůcky, berličky, kterými se dokážete vrátit do té lepší nálady.
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Já myslím, že tady je velmi důležité, že posluchačka má kolem sebe velmi dobré lidi a samota vlastně, zvlášť s přibývajícím věkem je velmi důležitým faktorem, který nás vede vlastně k poklesu nálady, a proto je důležité, pokud jsou v místě, nejenom udržovat ty sousedské vztahy známé, ale pokud jsou tam nějaké aktivity, které jsou pro seniory ve větším městech zavedeny, tak určitě jich využívat, protože to rozptýlení toho dlouhého dne, kdy člověk je sám, je velmi důležité.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ještě poslední otázka, prosím vás o stručnou odpověď. Je po depresi častá recidiva, může se deprese po čase zase vrátit?
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Záleží jaký typ je to deprese, některé se mohou vrátit, pokud je to založené na nějakém problému, který se vyřeší, ať je to nějaký somatický nebo psychologický, tak už se vrátit nemusí.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká náš dnešní host v Psychologické poradně na Dvojce Českého rozhlasu pan doktor Zdeněk Bašný, přední český psychiatr. Moc vám děkuji za návštěvu a za zajímavé informace.
MUDr. Zdeněk BAŠNÝ, psychiatr
--------------------
Na shledanou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.