Den s Anthropoidem: V interaktivní mapě po stopách Gabčíka a Kubiše od seskoku až po hrdinnou smrt v kryptě
Kolik je míst, která se dotkla osudu Anthropoidu? Je to spousta puntíků na mapě a nová místa se neustále objevují. Taky díky iniciativě Anthropoid 1942–2017, která se snaží místům vrátit historické povědomí. Jenom za poslední rok bylo umístěno sedm pamětník desek.
Úředníci, vládní vojáci, dělníci, ženy v domácnosti, zemědělci, ti všichni pomáhali. Jejich významným společným rysem byla příslušnost k Sokolu. Přežilo jich jen málo. Většinou díky hrdinství těch méně šťastných. Bohužel vzhledem k politické situaci po válce většinu z přeživších historikové nezpovídali, dokud měli tu možnost.
Mapa obsahuje jen základní výčet míst. Podrobněji jsou zpracovány v knize Anthropoid: průvodce (Pavel Šmejkal a Jiří Padevět) nebo Protektorátem po stopách parašutistů (Pavel Šmejkal). Na některá místa v Praze vás vezme náš starší článek. Můžete taky pokračovat interaktivní audiovizuální prohlídkou krypty a chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se osud Anthropoidu uzavřel.
Související
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
Největší mýtus o operaci Anthropoid a atentátu na Heydricha
Tu scénu zná asi každý. Do zatáčky se blíží otevřený mercedes s říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, když tu mu do cesty skočí „kolemjdoucí“ Gabčík se samopalem.
-
Zažijte boj Anthropoidu v chrámu a kryptě. Unikátní sférické fotografie se zvukem
Projděte se chrámem sv. Cyrila a Metoděj v Resslově ulici v Praze, kde 18. června 1942 hrdině padlo sedm českých výsadkářů. Sluchátka doporučena!