Dějiny kuchyně: Hotel Šroubek. Prolistujte historický jídelníček legendární restaurace

Titulní strana jídelního lístku Grandhotelu Šroubek
Titulní strana jídelního lístku Grandhotelu Šroubek

Symbolem luxusu pražské prvorepublikové éry se stal Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí v Praze. Ale než dostal toto jméno, předcházelo tomu ještě hodně změn.

První (novorenesanční) hotel na místě pozdějšího Grandhotelu Šroubek stál už od roku 1872. Po přestavbě se mu říkalo U arcivévody Štěpána. Secesní podobu získal až v letech 1903–1905 a tato podoba mu zůstala dodnes. Nejlepší roky zažil ve 20. a 30. letech minulého století.

Za živa u Šroubka – po smrti v nebi!

Tehdy se majitelem budovy stal hoteliér Karel Šroubek. Narodil se v roce 1880 v chudé venkovské rodině. Byl cílevědomý. Už ve 30 si otevřel první vlastní podnik. A hned v centru dění: na rohu Václavského náměstí. V den otevření se stihl i oženit.

O 15 let později (v roce 1924) koupil i pozdější Grandhotel Šroubek. Sám vymyslel hotelové logo, vlajku, zavedl doplňkový prodej českého skla, granátů a stříbrného nádobí. Podnik měl dokonce vlastní fotbalovou jedenáctku a hosté mohli v dotazníku (v několika jazycích) hodnotit služby hotelu.

Grand Hotel Evropa a Meran Hotel v Praze

Směj se a bude se vše kolem tebe smát!

Úsměv byl pro personál téměř povinností. Učňové museli absolvovat náročné školení, jak hovořit s hosty, jak se usmívat. A protože pan Šroubek byl i znalcem etikety, stal se hlavním poradcem při pořádání recepcí na Pražském hradě.

Magnetem pro labužníky z celé Evropy byla hotelová kuchyně. Rok po otevření hotelu vydal Šroubek kuchařskou knihu Jak se vaří u Šroubka. Recepty přispěla i paní Šroubková. Ta byla vynikající v nakládání hub (hlavně ryzců a černých lanýžů). Její hříbky se podávaly jako příloha k šunce. Prolistujte si jídelní lístek.

Dlíti v Praze a nenavštíviti restaurant Šroubek znamená nebýti v Praze vůbec!

Začátkem roku 1939 byl v hotelu ubytovaný i Nicolas Winton. Po válce (v roce 1951) byl Grandhotel zabrán komunisty a stal se z něj Grandhotel Evropa. Pan Šroubek zemřel o čtyři roky později a jeho potomci emigrovali do Kanady. Luxusní hotel dál sloužil, ale chátral.

Po roce 1989 se dostal zpět do soukromých rukou. Naposledy se do hotelu návštěvníci mohli podívat v rámci Designbloku v roce 2014. Návrhy pokojů po rekonstrukci se ale nesetkaly s velkým nadšením, proto se majitelé budovy rozhodli pro změnu. Na její výsledky se stále čeká.