Dcery Lindy Rybové napsaly hru. „Je unikátní tím, že je současná a totálně generační,“ ujišťuje herečka
„Není to protlačování svých dětí a normálně bych to neudělala. Ale naše děti Róza a Jozefína se svojí kamarádkou napsaly v době korony divadelní hru,“ vypráví herečka v Blízkých setkáních. Vidí hudbu jako balet? Proč se nakonec rozhodla pro herectví? Vzpomíná ráda na studentská léta? Co pro ni znamená divadlo Verze? Na co by pozvala? Bude oslava nadace Kolečko?
„Nám s Davidem (Prachařem) o tom nic neřekly a rok psaly. Pak tu hru vzaly, svázaly a daly přečíst herečce Janě Janěkové, protože nám nevěří. Až když ona řekla, že je to super, tak to daly nám. Takhle vznikla Vina vína. Je to současná a totálně generační hra a ony se jí rozhodly inscenovat.“
Všechno si prý udělaly samy, včetně castingu a do role psycholožky obsadily Petru Špalkovou. „Hru zkouší už dlouho a premiéra bude v říjnu. Myslím, že je unikátní tím, že tady není nikdo, kdo by napsal současnou hru pro takto mladé lidi a přeju jim, aby na ni chodili jejich vrstevníci. Víc o tom nevím a uvidím to poprvé na premiéře,“ říká herečka natěšeně.
Psaní do šuplíku
Píše i Linda Rybová. „V životě mám období, kdy píšu a kdy ne. Je to ale ryze soukromé. Teď hodně lidí píše a myslím, že by to každý dělat neměl. Ale když někdo má to sebevědomí a má to čtenáře...," uvažuje nahlas. „Já bych to nedokázala,“ uzavírá.
Související
-
Moje role byly pro děti hororový zážitek, vzpomíná Linda Rybová
„Nejsem matka, která by dětem úplně zakazovala televizi,“ připouští v Blízkých setkáních. Svoje pohádky jim ale nepouštěla. Co potomky děsilo? Proč je nebrala do divadla?
-
Po týdnu šílím, co je to za kravinu, říká o svém psaní David Prachař
David Prachař rád čte. Nedávno zdramatizoval novelu Romaina Garyho Život s krajtou a začal i psát. Podobně jako jeho otec Ilja Prachař.
-
Když řeknu slovo procházka, děti se vylekají, přiznává se ke své chodecké vášni David Prachař
Do Radiocafé přijel herec David Prachař na skútru. Ale jinak je i slušný chodec. V jednom dni ušel 74 kilometrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.