David Vávra: "Vnímejte jaro všemi póry i pórky"

5. březen 2012

Pondělním (5. března) hostem Dvojky ČRo a magazínu „Je jaká je“ byl hodinu před polednem „šumný“ architekt, herec, publicista a moderátor David Vávra.

S toutéž ladností, s jakou "proplouvá" s televizními diváky republikou po šumných městech, též navrhuje domy, hraje divadlo, moderuje či vychovává čtyři děti. A všechno, co renesanční muž David Vávra dělá, je pro něj příjemným zážitkem.

Sportem k poezii
Narodil se ve znamení Ryb a jako ryba se také cítí. Má rád vodu a také jaro. „Vnímejte toto období všemi póry i pórky.“ Žije kolektivními a individuálními sporty, ke kterým tíhne z pocitu vnitřního přepětí. „Když člověk běží sám krajinou, je to osvobozující.“ Připouští ale, že „někomu stačí duchovní pohyb na kanapi". U Davida Vávry se ale fyzický pohyb snoubí s duševním. „S kamarády absolvujeme cyklistický závod kolem jezera ve Švédsku, kde se jezdí i 300 km denně. Jede se mimořádně krásnou krajinou a já na každém zastavení psal báseň, kterou jsem mobilem rozesílal rodině a známým. Asi tak na 175 kilometru mi manželka odepsala, abych šlapal dál a táhl ke všem čertům“. Básně prý nepíše z žádného tvůrčího přetlaku. „Nejsem rozervaný poeta, sedící ve skalách, který ostrým brkem črtá do svého zápisníku. Píšu nejčastěji pro radost či tzv. na objednávku, kdy se např. křtí nějaké CD.“

Knihovna vlaštovkou
Architektura je další vášní Davida Vávry, kterou zdědil po otci. „Když jsem jej viděl za rýsovacím prknem, prohlásil jsem, že budu architektem. A stalo se.“ Podle jeho názoru u nás totalitní doba nezanechala žádný výrazný otisk. I když jsou výjimky, jako např. televizní vysílač s restaurací na Ještědu od Karla Hubáčka. „Někdy útlak vede k tomu, že zapnete představivost na 100% a se skromnými prostředky postavíte skvost.“ Co se týká současnosti, je zastáncem stavby Kaplického knihovny. „Praha je cenná tím, že každá doba zde nechala stopu a já mám pocit, že současnost se do tváře města ještě příliš nezapsala. Knihovna mohla být nádhernou první vlaštovkou nových časů a symbolem demokratického státu. Myslím, že u nás zatím nebyla postavena velká veřejná stavba, která by vyzařovala to, že po 40 letech máme svobodu.“

00633985.jpeg

Básně o architektuře
David Vávra sleduje vývoj architektury s velkým zaujetím a výsledkem je mj. výpravná monografie „Obrazy z dějin české architektury“, kterou před několika lety napsal společně se známým kunsthistorikem Jiřím T. Kotalíkem. Ve 30. kapitolách v ní popisují památky, které dokumentují určitý sloh. „Říkal jsem si, že takovou knihu nemohu psát sám a požádal o spolupráci Jiřího T. Kotalíka. To ovšem znamenalo, že pro mě už jaksi moc místa nezbylo. Proto jsem si vymyslel formu grafických básní, kterými popisuji stavbu a snažím se jí dodat tzv. vůni. Nevím, jestli se mi to povedlo.“ Knihu doplnil svými fotografiemi Pavel Frič. „Byli jsme nesmírně rádi, že se pak stala bestsellerem, což je u knih o architektuře tak trochu vzácností.“

Za českou architekturou na Balkán
V současné době se věnuje seriálu, který sleduje stopy českých architektů v cizině. „Se štábem jsme loni natáčeli ve Slovinsku. V jednom z dílů jsme se věnovali i otázce, jak pobyt u nás ovlivnil slovinského architekta a urbanistu Josipa Plečnika. Před týdnem jsme byli na obhlídce v Bulharsku a k našemu překvapení zjistili, že čeští stavitelé ovlivnili na počátku XX. století nejen tamní architekturu, ale i celou kulturu. Přiznám se, že když jsme tam odjížděli, měli jsme chabé znalosti. Ale např. bratři Proškové zakládali stavby v Sofii a Antonín Novák udělal jeden z nejkrásnějších parků ve Varně. Těch stop je tam opravdu hodně.“ Další díly se budou natáčet v Izraeli.

Plečnikovy mosty vedou přes řeku Lublanici

Štěstí s tužkou a šálkem kávy
David Vávra si s sebou na cesty rád vozí zápisníky. „Všude si je vedu, obrazové i slovní a štosují se mi do velkých výšek. Když si své dojmy nezapíšete, zbude vám pouhá fotka, kdežto zápisky vám zprostředkují vůně a zážitky.“ Podle něj není lepší pocit, než když sedí v novém městě v kavárně, dívá se na krásné náměstí, pije dobrou kávu a má v ruce ostrou tužku. „V takových chvílích se cítím naprosto šťastný.“

Více informací o založení divadla Sklep či CD "Povísně", na kterém uslyšíme Davida Vávru zpívat, najdete v záznamu rozhovoru s Danielou Brůhovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.