David Storch: Co říká prezident Zeman, je úplný nesmysl. Státy dávno nemůžou volně zacházet s vlastními zdroji

25. květen 2018

Může Evropská unie mluvit členským zemím do boje s kůrovcovou kalamitou? „Příroda nezná hranice,“ upozorňuje ekolog.

V polském Bělověžském pralese skončilo problematické kácení kvůli kůrovcové kalamitě. „Celkem ale nevěřím, že tam skončila i ta kalamita,“ říká David Storch. „Bylo to vynucené Evropskou unií, což mnozí lidé v Polsku nesou těžce a i pro spoustu Čechů je taková představa nepříjemná, že Evropa si něco vynucuje.“

„Z členství v EU ale plynou i nějaké společné závazky,“ upozorňuje. „Jsou nějaké přírodní celoevropské hodnoty, o jejichž ochraně je potřeba se domluvit v rámci celé Evropy. Proto vznikla tzv. síť Natura 2000, chránící ptáky i biotopy významné v celoevropském měřítku. Bělověžský prales je poslední velký nížinný les. Unikátní místo v Evropě. A proto do toho má Evropa co mluvit.“

Zeman to odmítá

Prezident ČR Miloš Zeman, který Bělověžský prales nedávno navštívil, si ale myslí, že každá země má mít právo nakládat se svými surovinovými zdroji. „To určitě platí třeba v případě Severní Koreje, která je úplně odřízlá od zbytku světa,“ odmítá biolog Storch.

„Země mají vůči sobě všelijaké závazky plynoucí primárně už z dávného uvědomění, to není nic nového, že spousta problémů a jevů přesahuje hranice. Nejnápadnější příklad je klimatická změna. A totéž se týká přírody. Příroda o hranicích neví. A v takovém případě existují mezinárodní dohody.“

Logo

Země se sama nesmí zplundrovat

„To, co říká prezident Zeman, je úplný nesmysl. Nic takového dávno neplatí. Země nemůžou volně zacházet s vlastními zdroji. Přeloženo: Nemůžou si zplundrovat úplně libovolně vlastní zdroje, protože ty zdroje nejsou vlastní. Případ Bělověžského pralesa je docela dobrý. Je to jediný nížinný les, který v Evropě zbyl, a jeho velká část je v Bělorusku. Není to něco, o čem by mohla rozhodnout jedna země.“

„A taky aspoň z hlediska rétoriky Poláků nejde o to, že by potřebovali vytěžit dřevo pro svoje účely. Poláci se opravdu oháněli kůrovcem. Nejde o to, jestli země může využívat svoje zdroje. Tenhle výrok je opravdu totálně nesmyslný,“ uzavírá Storch.

autoři: zis , David Storch , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.