David Becher. Hon za léčivou vodou
Není Becher jako Becher. David Becher nemá nic společného s Becherovkou, za tou stáli jiní členové rozvětvené rodiny... David Becher na svět přišel 19. února 1725 a stanovil základy moderní karlovarské balneoterapie, tj. většiny dnes používaných lázeňských procedur. Ty totiž dřív připomínaly spíš mučírnu. Pacienti měli denně vypít 10 l minerální vody absolvovat až 12h horké koupele. Není divu, že je často nedodržovali a radši se oddávali lázeňskému společenskému životu.
David Becher v Praze vystudoval lékařskou fakultu, stal se také výborným chemikem. Sbíral zkušenosti v italských a rakouských lázních, po návratu do Karlových Varů si otevřel lékařskou praxi a začal s důkladnou analýzou tamějších pramenů.
Brzy zjistil, že protřepáváním a ochlazováním termální vody se snižuje její účinek. Voda se podle jeho závěrů měla pít čerstvá přímo u zdroje. Zavrhl tedy dosavadní praxi, podle níž se donášela až do hotelových pokojů. Stejně tak upustil od extrémního popíjení minerální vody a ordinoval ji ve snesitelných dávkách.
Pítka a kolonády
Díky jeho doporučení se po městě začala objevovat pítka, která sloužila jako nová centra společenského života. Kolem nich posléze začaly růst první kolonády.
David Becher trval na tom, aby jeho pacienti dodržovali stanovenou léčbu. Systematicky sledoval, v jakém stavu přijeli a v jaké kondici lázně opouštěli. Snažil se, aby nedílnou součást léčebného pobytu tvořila nejen střídmá a zdravá strava, ale i dlouhé procházky v přírodě.
Marie Terezie, pacientka
Měl ohromující výsledky. Jeho služby tak začali využívat i velmi slavní pacienti v čele s císařovnou Marií Terezií. Jeho záběr byl však mnohem širší.
Financoval stavbu divadla, které dalších sto let neslo jeho jméno. Prosadil vývoz vřídelní soli, díky čemuž město ještě více zbohatlo. Zemřel bezdětný v roce 1792, ale jeho léčebné metody se používají dodnes.
Související
-
Becherovka: Dvacet druhů bylin a koření, které dobylo svět
Původní český likér vyráběný podle přísně tajného receptu. Lahve s modrožlutou etiketou si svůj vzhled udržují od poloviny 19. století.
-
Poděbradka: Jak pruský proutkař našel vodu nejenom pro celé Poděbrady
Poděbradka byla objevena náhodou při hledání pitné vody pro město Poděbrady. Vody jejího typu je pod Středočeským krajem tolik, že je prakticky nevyčerpatelná.
-
Vratislavická kyselka: Uměla léčit pocuchané nervy i podrážděný žaludek. Nikomu ale nechutnala
Pojem minerální voda splýval v Evropě po staletí s pojmem lázeňský pramen. A nejinak tomu bylo i u kyselky z Vratislavic.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.