Darujte krev a zachraňujte životy. Včetně svého. Pravidelní dárci krve by měli darovat vždy ve stejné nemocnici

14. červen 2015
Jak to vidíte?

14. červen je Dnem dárcovství krve. Každý odběr může zachránit až tři lidské životy. Sami dárci musí dbát na vlastní zdraví. Děkujeme.

„V zájmu pravidelného dárce je, aby daroval krev vždy ve stejné nemocnici,“ zdůraznila Daniela Dušková, primářka Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Každá transfúzní stanice si totiž vede svůj registr dárců, a může tak dbát na to, aby odběr dárci neublížil. Sleduje nejen to, zda jsou dodrženy doporučené časové rozestupy mezi jednotlivými odběry, ale i to, jaké byly parametry darované krve.

Moderátorka Karolína Koubová hovořila s paní primářkou také o tom, co všechno musí podstoupit prvodárce nebo jak spolu jednotlivé transfúzní stanice spolupracují. Poslechněte si rozhovor ze záznamu v našem audioarchivu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?