Darujte krev a zachraňujte životy. Včetně svého. Pravidelní dárci krve by měli darovat vždy ve stejné nemocnici

14. červen 2015
Jak to vidíte?

14. červen je Dnem dárcovství krve. Každý odběr může zachránit až tři lidské životy. Sami dárci musí dbát na vlastní zdraví. Děkujeme.

„V zájmu pravidelného dárce je, aby daroval krev vždy ve stejné nemocnici,“ zdůraznila Daniela Dušková, primářka Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Každá transfúzní stanice si totiž vede svůj registr dárců, a může tak dbát na to, aby odběr dárci neublížil. Sleduje nejen to, zda jsou dodrženy doporučené časové rozestupy mezi jednotlivými odběry, ale i to, jaké byly parametry darované krve.

Moderátorka Karolína Koubová hovořila s paní primářkou také o tom, co všechno musí podstoupit prvodárce nebo jak spolu jednotlivé transfúzní stanice spolupracují. Poslechněte si rozhovor ze záznamu v našem audioarchivu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.