Daniel Stach: Šprt jsem nikdy nebyl
Pohledný, sympatický a vzdělaný třicátník, který je s to vést v angličtině konverzaci s nositeli Nobelovy ceny. A k tomu navíc někdejší reprezentant České republiky ve vodním slalomu. Zdá se, že Danielu Stachovi jde úplně všechno…
„Málokdo říká slovo kvark tak vášnivě jako vy,“ směje se moderátorka Blízkých setkání Tereza Kostková, která se stejně jako její host netají svým nadšením pro vědu. I když jako dítě snil Daniel Stach o kariéře světového šampiona ve vodním slalomu, místo tréninků dal přednost dvěma vysokým školám.
„Ale šprt jsem nikdy nebyl,“ brání se se smíchem muž, který ještě během studia nastoupil do České televize. „Na gymnáziu jsem několikrát neměl vyznamenání a z biologie jsem měl i trojku.“ Voda v životě Daniela Stacha ale zůstala.
„Pořád jezdím a trénuju, i když už tolik nezávodím. Nesmírně mnoho mě naučila. Bez ní bych nedělal to, co dělám dneska. Je spravedlivá, naučí vás rychle reagovat. A pokud máte jen trochu nos nahoru, okamžitě vás srovná zpátky do latě.“
Co ho přivedlo k jeho práci, za niž získal několik profesních ocenění? Jak se dostal do vesmíru? A jaké to bylo, když se ve vysílání jako první Evropan spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Hyde Park Civilizace je radost potkávat se s daleko chytřejšími lidmi, říká Daniel Stach
Moderuje i ve třech cizích jazycích, ale na škole měl problémy s češtinou. Baví se s vědci, ale jeho samotného učení nebavilo. A svoji životní nabídku původně odmítl.
-
„Strašně se bál vody,“ prozrazuje na Vavřince Hradilka jeho maminka
Před plaváním dává přednost létání. Anebo horolezectví. Oboje už brzo prodá coby herec ve filmu. Aktuálně se ale o něm dozvíte nejvíc v unikátní časosběrné sérii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.