„Strašně se bál vody,“ prozrazuje na Vavřince Hradilka jeho maminka
Před plaváním dává přednost létání. Anebo horolezectví. Oboje už brzo prodá coby herec ve filmu. Aktuálně se ale o něm dozvíte nejvíc v unikátní časosběrné sérii.
Reportér Českého rozhlasu Jan Suchan natáčel s Vavřincem Hradilkem časosběrný dokument Olympijský rok. Ten otevírá i nečekané stránky známých sportovců. „Není to jenom o tom štěstí, které u sportovců vnímají fanoušci a veřejnost asi nejvíc,“ komentuje Hradilek.
Neteř a maminka
V dokumentu se tak posluchači dozví, jak se celá kajakářova rodina stará o jeho neteř Boženku postiženou spinální muskulární atrofií. „Ona má v sobě nějakou neskutečnou energii. To, co ona vydá člověkovi, který s ní je, to je hrozně vzácný,“ popisuje Hradilek.
Dost o svém vztahu k synovi a strachu prozradila i Hradilkova maminka: „Mě to děsí. Je to nebezpečný sport. A on prostě není plavec. On se vždycky strašně bál vody,“ říká. „No, dlouho mi trvalo, než jsem se naučil plavat,“ připouští Hradilek. „A do dneška nemám k plavání nejlepší vztah.“
Horolezec-letec-herec
Přesně naopak to má s létáním a lezením. Taky proto si ho scenárista Josef Urban vybral pro skutečnou postavu horolezce a letce Josefa Smitka do filmu Tenkrát v ráji. „Přišlo to jako voda do řeky,“ směje se sportovec. Žádné herecké zkoušky neabsolvoval.
„Chtěli přirozenost a můj obličej a vyjadřování,“ myslí si. „Před první klapkou jsem ale nespal a byl nervóznější než před závodem.“ Do kin film půjde na podzim. Ještě předtím proběhne olympiáda. Hradilek ji měl sledovat v TV. Nakonec ale do Ria jede. Jak je to možné? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.