Czernin ze spolku Náš Ježíšek: Lidé neví, jak s Ježíškem zacházet. Nevznikl totiž jako maskot pro prodej, ale přišel s poselstvím

22. prosinec 2023

Založil Spolek pro tradiční Vánoce Náš Ježíšek. „Cítím očekávání, tajemno a tušenou, ale ještě nezjevenou radost,“ uvádí Děpold Czernin, příslušník vinořské větve šlechtického rodu. O čem jsou podle něj Vánoce a o čem advent? Dělíme se o Vánocích na věřící a nevěřící? O zachování kterých tradic spolek usiluje? A co Czernin prozradil o fungování kapliček Ježíškovy nebeské kanceláře?

„Jsem ministrantem od svých čtyř let a dárky mi nosil Ježíšek. Ježíšek je téma odmalička,“ vzpomíná. „V dnešním globalizovaném světě ho ale vytlačuje komerční postavička. Je potřeba Ježíška ukázat i v tomto prostředí, protože jinak se budou lidi soustředit jen na materiální stránku a dárky jim bude prodávat jen Santa Klaus.“

„S Ježíškem je spojena krásná a daleko poetičtější kultura, která je mnohem starší než ta globální. Ježíšek nevznikl jako maskot pro prodej, ale přišel s poselstvím: Milujte se! A k tomu, aby nadělil dárky, potřebuje naše srdce a naši lásku,“ říká Děpold Czernin.  

„Lidé trochu neví, jak s Ježíškem zacházet, protože s ním ztratili kontakt. Betlémy jsme uklidili a i když se po převratu na náměstí vrátili, stojí stranou. Je to smutné. Jako bychom měli Ježíšky dva: jeden se narodil v Betlémě, ale dárky nám nosí nějaký jiný a možná má na hlavě červenou čepičku,“ uzavírá Děpold Czernin, zakladatel Spolku pro tradiční Vánoce Náš Ježíšek.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související