Viděl jsem Ježíška a kouzlo Vánoc mi zůstalo, ujišťuje herec a moderátor Jan Čenský

22. prosinec 2021

„Vyrůstal jsem v Orlických horách a nebyla televize. Tam se Vánoce prožívaly jinak,“ vzpomíná v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„K mým Vánocům vždy patřily pohádky. Ale pohádky čtené. Pamatuji si ještě obrázky z knížek Boženy Němcové. Kouzlo Vánoc mi zůstalo. Někdy je dobré ty aparáty, tablety a televize vypnout. Člověk pak Vánoce prožívá intenzivněji,“ radí Jan Čenský.

Ježíšek na saních

V dětství se mu prý stala zvláštní příhoda. „Byl jsem ještě malý a na verandě chalupy byla od mrazu ojíněná skla. A já viděl na cestě spřežení bílých jelenů a v kožešinách světlou hlavičku Ježíška. Dodnes věřím, že jsem ho viděl. Zvláštní, že jsem nikdy neviděl zlaté prasátko, ale Ježíška ano,“ prohlašuje herec.

Jedna z vánočních tradic, kterou udržuje dlouhá léta, je dopolední setkání s přáteli na Štědrý den. „Když se mi před 30 lety narodil syn, žena mi řekla, abych s ním šel ven, protože potřebovala klid. Bylo nás tehdy s malými dětmi víc a tahle partička se od té doby schází. Ale je to bez ženských,“ doplňuje moderátor pořadu My dva a čas.

Umí jezdit na koni? Jaké vzpomínky má na pohádku Princové jsou na draka? Kdy a proč začínal s herectvím?

autoři: Adéla Gondíková , eh

Související