Cyril Höschl: Společenský status manželství klesá. Žena muže k základní ochraně už nepotřebuje
Podle nejnovějších statistik se v Česku rozpadne téměř polovina manželství. Až dvě třetiny návrhů podávají ženy. Ty ale právě většinou za zrodem sňatku stojí. Jaké jsou důvody vysoké rozvodovosti?
„Dříve jsme za jeden z důležitých faktorů považovali věk sňatkovosti. Nízký věk svědčil o emoční nezralosti. Bylo větší riziko, že se pár rozvede i třeba z důvodu nezodpovědného rozhodnutí. Nebo zkreslené představy, co společný život znamená,“ uvažuje o problému psychiatr Cyril Höschl.
Věkem to není
Tato hypotéza dávala naději, že by s průměrným věkem novomanželů mohlo procento rozvedených klesnout. Nyní jsme ale svědky opačného fenoménu.
„Lidé čekají se závazkem po vysoké škole nebo po zkušenostech v zahraničí. Není výjimkou, že se sňatky uzavírají ve 30 nebo 40 letech. I přesto se rozvodovost nesnížila.“ Česko již dlouhodobě uvádí ve statistikách až 50% podíl neúspěšných manželství.
Co na to ženy?
Höschl se ale pozastavuje nad zásahem žen do manželství: „Jejich příležitosti se ve společnosti srovnávají. To má za příčinu spoustu pozitivních aspektů. Rozhodující funkce v povoláních nebo třeba uplatnění ve studiu.“
Právě toto může být příčinnou. Žena, která se dnes daleko lépe uživí, je ale zároveň mnohem méně závislá na partnerovi. Necítí zdaleka takové riziko. Ví, že muže k základní ochraně už nepotřebuje.
Ztráta víry = ztráta manželství?
Jedním z důvodů může být postupně se vytrácející náboženství. „Bývala to výjimka – co Bůh spojil, člověk nerozdělí. Tento vliv mizí a rozvést se už není závažný čin. Zodpovědnost za životy druhých je mnohem menší.“
V současné době je navíc samotný úřední akt mnohem jednodušší. „Když se dokonce manželé dohodnou, tak je to snazší než si například založit živnost,“ dodává Höschl.
Co je důvodem již tradiční návštěvy studentů ze severských zemí v Praze? Jak může odnětí dětí matce poškodit jeho vývoj? Jak je možné, že stát přispívá víc na propagaci vědy než na granty spojené s výzkumem? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.