Cyril Bouda. Ilustracemi oživil stovky knih

Když se Cyril Bouda v roce 1901 narodil do výtvarnické rodiny, nestála u jeho kolébky jako kmotřička žádná obyčejná dobrotivá sudička, ale jeden z nejvýznamějších českých malířů a ilustrátorů Mikoláš Aleš. Při křtu pak malému chlapci popřál umělecký talent a dar pevné vůle. Obojí se naplnilo vrchovatou měrou, protože Cyril Bouda od nejútlejšího mládí vášnivě rád maloval i kreslil a jeho talent se zkrátka dral na svět od první chvíle, kdy se chopil tužky.

Inspirací pro první dětské pokusy mu byly publikace z knihovny jeho rodičů, kde neomylně sahal po tom nejlepším – například po slavné renesanční bibli zvané Melantriška z vydavatelství Melantrich nebo po Donu Quiotovi s ilustracemi Gustava Doré. Jeho cesta na vrchol mezi nejlepší české výtvarníky své doby byla nečekaně přímá a Cyril Bouda po ní celý život kráčel s velkou pokorou, zápalem a s enormní pílí.

Cyril Bouda studoval u Maxe Švabinského

Když končil studia na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u Maxe Švabinského, bylo mu 25 let a už získal stříbrnou medaili na Mezinárodní výstavě knižního díla v Paříži a stal se skutečným specialistou na bibliofilie – v kůži vázané nádherné knihy vydávané v malém nákladu. Jen za tři roky svých studií u Švabinského Cyril Bouda navrhl vazby, obálky a ilustrace ke třiceti knihám.

A právě knižní ilustrace jsou tím nejvýraznějším tématem Boudova tvůrčího života – přestože se věnoval i malbě, volné grafice, animovanému filmu, návrhům známek nebo  tapiserií, jeho knižní ilustrace stále znovu a znovu okouzlují čtenářstvo pohádek, pověstí, humoristických nebo historických knih. Nesmírně pracovitý výtvarník za svůj život ilustracemi oživil doslova stovky knih, které znovu a znovu rádi bereme do rukou. Třeba jen proto, abychom se potěšili nádherným dílem Cyrila Boudy, který zemřel 29. srpna 1984.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Lucie Konášová
Spustit audio

Související