Co vede poutníky k návštěvě poutního místa, přiblíží Kateřina Pařízková, předsedkyně spolku Poutní cesta Hájek
Jak v historii vznikaly poutní cesty? Co vede poutníky k návštěvě poutního místa? Souhlasí Kateřina Pařízková s názorem, že farnosti a církev byly svým způsobem předchůdci cestovních kanceláří? Čím je mimořádná loreta v Hájku? Daří se františkánům obnovit areál kláštera v Hájku, a jak proměny vnímají místní? Jak probíhá novodobá pouť do Hájku? Kdo dnes odpovídá za stav historických poutních cest? Čím Kateřinu Pařízkovou okouzlila krátká poutní cesta z Chocně do Hemže?
Související
-
Poutní cesty jsou víc než škola. Pochopíte, že vystačíte s málem, říká Ladislav Zibura
Hledáte klid nebo se cítíte sami? Sbalte si pár věcí, obujte pevné boty a do ruky vezměte poutnickou hůl. Zažijete pocit sounáležitosti s lidmi různých zemí.
-
Chaty Libušín a Maměnka. Daly střechu nad hlavou tisícům poutníků
Procházení po horách, lesích a údolích má v českých krajích dlouholetou tradici. Turistům cestu usnadnily i chaty Libušín a Maměnka. Napsala Michaela Váňová.
-
Před dvanácti lety jsem nevěděl, že pouť do Santiaga existuje, říká poutník Petr Hirsch
Co je to pouť a jaký má putování význam? Co ho přivedlo na cestu ke hrobu sv. Jakuba? Jaké stopy v něm zanechala cesta do Santiaga de Compostela?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.