Chaty Libušín a Maměnka. Daly střechu nad hlavou tisícům poutníků

Procházení po horách, lesích a údolích má v českých krajích dlouholetou tradici. Turistům cesty usnadnily i chaty Libušín a Maměnka. Napsala Michaela Váňová. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Vůbec první turistický spolek vznikl v Beskydech a není náhodou, že právě tam začaly vznikat chaty, které turistům jejich cesty usnadňovaly.

Dvě chaty se staly Národní kulturní památkou

Díky Pohorské jednotě Radhošť vyrostlo od konce 19. století na Pustevnách několik útulen, rozhleden a jídelen, které za deštivých dnů a nocí přišly vhod poutníkům. Dvě z nich si ale svou výjimečnou architekturou vysloužily označení Národní kulturní památka. Chaty Libušín a Maměnka byly otevřené 6. srpna 1899.

Jaké štěstí, že dnes můžeme i přes nepřízeň osudu (a mnohé politické peripetie) obě památky navštívit v celé jejich původní kráse. Stejně tak můžeme jako za dávných časů, přímo v nich přenocovat a pojíst.

V dalších Příbězích z kalendáře si připomeneme známou českou zpěvačku. Stačí říct název písničky Tam za vodou v rákosí.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související