Co je tak zvláštního na českém česneku?
Náš česnek je totiž podzimní. Všude jinde mají jarní. Nezapomeňte ho tedy vysadit právě teď! Jak vypěstovat vlastní česnek?
„Česnek se sází na podzim i na jaře. Ale všeobecně u nás se nejvíce rozšířil a nejvíce je v oblibě česnek podzimní, který se vysazuje na podzim, zatímco v ostatním světě převažuje česnek jarní. U nás dokonce i sehnat sadbu jarního česneku je velké umění,“ vysvětluje Jan Kopřiva.
Cena napoví
Spolupracovník časopisu Recepty prima nápadů varuje před koupí česneku neznámého původu někde v supermarketu nebo i na tržišti. Protože často se za český česnek vydává i česnek dovozový. Tyto česneky pak jsou zcela nevhodné do našich klimatických podmínek.
„Jedním ze znaků je i cena. Konzumní česnek je podstatně levnější než samozřejmě česnek sadbový. Takže musíte počítat, že sáhnete hlouběji do kapsy. Nicméně vyplatí se koupit kvalitní sadbový česnek.“ Sadbové česneky bývají baleny v sáčcích a mají návěsku. Tím je zaručena jejich pravost.
1. krok: vyloupat a namořit
Sadbu byste měli rozloupat na jednotlivé stroužky. (Počítá se zhruba, že z jedné paličky naloupete takových sedm stroužků.) A potom sadbu namořit: proti škůdcům a proti houbovým chorobám. „Takže jsou dva typy přípravků, v kterých se doporučuje a je vhodné samozřejmě mořit.“
V mořidle je nechte minimálně 30 minut. Mořidla určitě nedávejte dohromady. Vždy jeden den jedno mořidlo a druhý den druhé. Sadbu rozhodně nechte oschnout a připravte půdu. Česnek vyžaduje půdu propustnou, humózní. Má rád půdu písčitou a stanoviště všeobecně slunečné, teplé.
Malý fígl
Při moření zkuste vzít nějaké větší sítko, do toho ten česnek dát a s tím sítkem to namořit přímo do toho mořidla. „Pak už jenom stačí to sítko zvednout a česnek vyndáme.“ Pokud česnek naházíte přímo do mořidla, musíme ho přes sítko scedit do jiné nádoby. „Ale rozhodně ne rukama přímo do toho mořidla vstupovat.“
2. krok: datum setby
„Já se přiznám, že česnek nesázím, protože nemám potřebnou kvalitu půdy. Takže jsem to vzdal. V těžkých, přemokřených půdách, v chladných stanovištích se česneku všeobecně nedaří, napadají ho podstatně víc houbové choroby,“ vysvětluje Kopřiva.
Česnek se sází během Dušiček nebo v období Dušiček. „Letošní rok je ale stále dost času na výsadbu česneku, protože předpověď počasí na další dva týdny stále neukazuje, že by nám zem zamrzla.“ A česnek by měl přijít do půdy těsně předtím, než zem zamrzne. Ta teplota půdy by v 10 cm měla klesnout pod 9 stupňů.
3. krok: hloubka a ochrana
Česnek by se neměl sázet do teplé půdy, ale do vychladlé půdy. „Takže není určitě chybou, když budeme sázet česnek třeba na Vánoce, ale určitě větší chybou je, když někdo zasadil česnek už v září a teď ho má už vyrostlý.“ Česnek by měl přijít zhruba 5 cm pod zem.
„Traduje se dokonce, že když se sází česnek dřív, dává se hlouběji, když se sází později, stačí třeba už jen 4 centimetry. To je právě z toho důvodu, že když sázíme příliš brzo, tak aby měl víc práce na to, aby z té země vzešel. Ale hluboká výsadba není příliš dobrá, takže těch 5 cm je optimálních.“
Česnek potřebuje takové normální množství vody. „Určitě víc vody mu škodí.“ Není úplně nutné ho něčím zakrývat. „Česnek vydrží prakticky všechno.“
Dotazy posluchačů:
osoba
--------------------
Otázku bych měl k panu Kopřivovi. Česnek nepěstuju, mám jílovitou zem, ale chtěl bych ho poprosit, jestli vinnou révu můžu posypat trošku mletým vápencem či nikoliv?
Jan KOPŘIVA, spolupracovník časopisu Recepty prima nápadů
--------------------
Máte asi na mysli dolomitický vápenec jako na přihnojení použít, tak můžete, samozřejmě je to možné. A česnek, že nepěstujete, děláte to dobře, protože v té jílovité půdě opravdu by nešel.
osoba
--------------------
No, dobrý den, tady Ludmila. Prosím vás, nezlobte se, že volám na jiný téma, ale my máme doma takový dilema, že tady je hodně jablek se urodilo, a my s bratrem se dohadujeme, on to dává do bedýnek a se stopkama navrch, a já říkám, že je to lepší se stopkama dolů. Kdyby pan Kopřiva byl tak hodný a poradil teda, kdo má pravdu?
Jan KOPŘIVA, spolupracovník časopisu Recepty prima nápadů
--------------------
Teď vás mám rozsoudit, no, to je pěkné. Já si myslím, že teda jablka by se měly dávat stopkou nahoru a pokud se jedná o to takzvaně hlavu dolů, tak to se doporučuje spíš u jiřin z toho důvodu, že mají dutý stonek a bývá v nich voda, která tam může posléze způsobit zahnívání. Ale jablka stopkou nahoru. Tak měl pravdu bratr.
osoba
--------------------
Ano, tady Štumperová, Hořice z Podkrkonoší. Prosím vás, já jsem se chtěla zeptat na takovouhle věc. Já sleduju toho nového krále kutilů Láďu Hrušku a nedávno tam byl velice zajímavý příspěvek, měl tam jednu paní, a ta tam ukazovala jak pracuje při vypěstování dýní a říkal, že než ty dýně zasadí, takže ty semínka dává do tlamičky, to znamená, že ona je vlastně ocucává a to jsem se chtěla zeptat, jestli by to nebylo možné udělat i u česneku, protože ona říkala, že získává obrovské výsledky, že má strašně velké dýně potom a navíc, že jsou léčivé, protože ony přebírají nějakou energii z té osoby. Tak jsem si myslela, jestli by to nebylo lepší než celé moření a ten strašný proces, co jste popisovali, jestli by to nebylo lepší?
Jan KOPŘIVA, spolupracovník časopisu Recepty prima nápadů
--------------------
No, tak teď, jste mě, paní Štumperová z Hořic, zaskočila, protože opravdu toto jsem ještě nikdy nezkoušel. Ovšem možná škoda, že tu není dnes Lída Dušková, ta má různé takové metody ocucávací tedy, takže možná, že by věděla jak s tím. Rozhodně asi by se nic špatného nestalo ani vám, ani tomu česneku, jenom pozor, prosím, neocucávat česnek, který je namořený. Tam, jak jste mluvila o tom ocucávání semínek dýně, tam trošičku jako bych varoval, protože většina osiv je mořených a neumím si představit, jak teda mořené osivo se ocucává. To tak snad jednou a tím to bude končit. Takže pozor na to. Někdy i ty rady, které v médiích probíhají, nejsou úplně pravdivé.
osoba
--------------------
Dobrý den, dobrý den, tady posluchačka z Vysočiny. Já bych se chtěla zeptat na česnek. Máme z těch pacibulek jsme si ho dali vyset a už ho máme jako druhej rok a teďka bychom si ho chtěli jako vysázet. Ale normálně jsou na tom malý stroužky, takže ty malinký stroužky můžu vysadit?
Jan KOPŘIVA, spolupracovník časopisu Recepty prima nápadů
--------------------
No, pokud ten česnek jste tedy loni vysela a letos jsou ... Už vlastně to je normálně česnek druhým rokem, teda letos sklizený. Tak, pokud je to druhým rokem letos sklizený, tak normálně ty stroužky rozloupete a budete sázet. Nevadí, že jsou malé, samozřejmě asi z toho česneku tak velké nejsou z toho výsevového. Pokud by někdo v loni si tedy vysel česnek, letos sklidil takzvaný jedňák, tak samozřejmě ten jedňák jako takový musí zasadit, tam není, co by se na něm dělilo.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.