Chybí mi Paříž i elegantní Francouzky. Omeletky Haliny Pawlowské

2. říjen 2021

Omeletky dnes mají elegantní náplň. Halina Pawlowská bude mluvit o Paříži, která je odjakživa múzou umělců, spisovatelů, malířů a filmařů.

Pravidelně jsem do Paříže jezdila od roku 1991 každý rok. Covid způsobil, že jsem tam od roku 2019 nebyla. Chybí mi nejen pohledy na Eiffelovku a bulvár Saint-Germain, ale také na Francouzky, které se nesou na úzkých podpatečkách a vypadají žensky a elegantně, i když je jim sto let.

V Paříži jsem objevila módu. Francouzky milují kanýry a volány a veselé čepičky a kabelky všech barev. Kupují si ve velkém náušnice a ozdobné špendlíky a rukavičky nosí denně i do práce.

Francouzké butiky přejí oblým ženám

Pařížanky jsou drobné, ale překvapivě právě v Paříži jsem objevila docela dost butiků a návrhářů, kteří přejí hodně oblým ženám. Nabízejí jim široké overaly a rozevláté sukně a nenutí je, jako u nás, aby se neforemně zabalily do metrů odpudivě hnědé, těžké látky.

„Pokud má člověk to štěstí, aby žil zamlada v Paříži, potom ať půjde v životě kamkoliv, jde to všude s ním, poněvadž Paříž, to je Pohyblivý svátek," pravil Ernest Hemingway a já s ním absolutně souhlasím!

Chudák sup, každej den játra!

Jednou jsme vzali s mužem do Paříže děti. Měli jsme představu, že z nich vychováme vzdělance. Navštívili jsme proto Louvre. Na jednom z obrazů byl Prométheus. To syna Petra zaujalo.

Vysvětlili jsme mu, že jde o starořeckou legendu, že Prométheus ukradl bohům oheň a za trest ho přikovali ke skále. Každý den k němu přilétá sup a uklovne si kousek z jeho jater. Petr zamyšleně stál a pak povzdechl: „Chudák." Podívali jsme se s mužem na sebe a zatetelili se, jakého to máme citlivého chlapečka. Petr bohužel dokončil myšlenku: „Chudák sup. Každej den játra!"

Halina Pawlowská v Omeletkách nabídne recept na suflé i svoji povídku Paříž. Vašek Šanda vás pozve na filmy, kde hraje roli Paříž. Uslyšíte i povídku Věry Zikanové Vášeň.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...