Chtěla jsem to temné téma prosvítit. Byl to risk. Herečka Tereza Ramba o natáčení filmu Zápisník alkoholičky

19. duben 2023

„Když jsem si přečetla scénář, tak jsem se skoro pozvracela,“ svěřuje se herečka, která natáčí film podle stejnojmenné knihy Michaely Duffkové. „Psychofyzická příprava byla velká,“ dodává. Jak vnímala natáčení filmu Buď chlap? Projevuje se alkoholismus u žen jinak než u mužů? Čte kritiky? Je trpělivou matkou svých dětí? Jaké má názory na výchovu?

Tereza Ramba před natáčením hodně pracovala s režisérem Danem Svátkem a hereckým kolegou Miloslavem Königem. „Nechtěla jsem, aby to bylo temné a těžké. Snažila jsem se to téma co nejvíc prosvítit. Byl to risk a nevím, jestli to bude fungovat.“

„U těchto rolí je nutné se od nich oprostit. Zůstat v sobě. Nejvíc času jsem proto obětovala tomu, abych mohla odejít a věnovala se přes noc dětem. Nechci je využívat jako prostředek navracení se k sobě. Chci být pro ně majákem.“

S autorkou Michaelou Duffkovou se herečka osobně setkala. „Řekly jsme si, že to není dokument, ale příběh, do kterého každý na place něco přinese. Dostalo se mi od ní velké podpory a moc si toho vážím. O to víc jsem ale nervózní a o to víc mě to zavazuje,“ uzavírá Tereza Ramba v Blízkých setkáních.

autoři: Adéla Gondíková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.