Suchej únor? Co se stane s organismem za měsíc abstinence, vysvětluje adiktolog Petr Popov
Akce Suchej únor, měsíc bez alkoholu, cílí na celou populaci. Protože víme, že její velká část si s alkoholem docela slušně tyká, tvrdí odborník v Blízkých setkáních. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Suchej únor není cílený na lidi, kteří jsou závislí na alkoholu a se kterými se setkávám v klinické praxi. Snažíme se spíše v širší populaci ovlivnit způsob konzumace. Chceme, aby si lidé uvědomovali rizika s ní spojená,“ podotýká adiktolog Petr Popov.
Co abstinence udělá s tělem?
Co se stane s organismem za měsíc abstinence? „Já trošku varuji před přehnanými očekáváními. Radím lidem, ať spíše vezmou ten měsíc jako startovní čáru a teprve za delší dobu se projeví významněji účinky abstinence.“
„Nicméně i ten jeden měsíc má pozitivní vliv na spánek, náladu a psychickou pohodu. Během jednoho měsíce se vám zlepší i fyzická zdatnost. Protože když pijete pravidelně a ve větší míře, je tělo unavené nejen psychicky, ale i fyzicky,“ dodává odborník.
Zažil někdy ve své praxi zázrak? Kdy je čas říci si o pomoc? A používá se v Česku ještě antabus?
Související
-
I nízkou spotřebou alkoholu si můžete ničit zdraví, tvrdí adiktolog Miovský
Ke své profesi má blízko i díky osobním zkušenostem s návykovými látkami. Dnes pomáhá se závislostmi druhým.
-
Moje cesta není cesta šamana, prohlašuje spisovatel Josef Formánek
Pravidelně cestuje na Siberut, ostrov v Indickém oceánu, kde dokonce podstoupil šamanskou zkoušku. Nesložil ji. V Blízkých setkáních ale přiznal, že je rád.
-
Nevím, jestli moje abstinence potrvá věčně, přiznává autorka Zápisníku alkoholičky Michaela Duffková
Kdyby nebylo závislosti na alkoholu, nenapsala by knihu. „To je prostě fakt,“ ujišťuje Michaela Duffková, která má za sebou neblahou zkušenost s pitím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.