Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti

17. červenec 2022

Navenek bezúhonná markýza de Merteuil uzavře sázku s proslulým proutníkem vikomtem de Valmont. Ten má za úkol svést počestnou paní de Tourvel a zároveň i mladičkou Cecílii, kterou bezhlavě miluje mladý rytíř Danceny. Ani jeden z cynických hráčů ovšem netuší, že ve svých hrách s city jiných lidí sami uvíznou... Román o lásce i nenávisti, vyprávěný prostřednictvím 175 dopisů, vyšel v roce 1782 a velkou pozornost si získal kritikou mravů určitých společenských vrstev.

Účinkují: Daniela Kolářová (markýza de Merteuil), Pavel Soukup (vikomt de Valmont), Věra Galatíková (paní de Volanges), Zlata Adamovská (paní de Tourvel), Josef Velda (úvodní slovo)
Připravila: Zina Borůvková
Dramaturgie: Dagmar Steinová
Hudba: Jiří Váchal
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1990

Kupujte na Radioteka.cz

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.