Chlap by neměl zamáčknout slzu, emoce potřebujeme. Čas nám protéká mezi prsty, říká moderátor Vladimír Kořen

20. červen 2024

Kdo věří na zázraky, tomu se dějí, praví známé přísloví. Takovou víru musí mít sama příroda, protože jich je plná. A právě jí se věnuje moderátor, pedagog a spisovatel Vladimír Kořen. O čem je jeho kniha Řeka zázraků? „V této knížce ukazuju, že když si řekne chlap, že už je dostatečně velký, zamáčkne slzu, tak odřízne smutek a dluh, ale i to krásné. Tyto emoce potřebujeme,“ popisuje moderátor.

Kniha Řeka zázraků je Kořenovou prvotinou. Její podtitul zní „Povídky psané rukou čerstvého padesátníka“. Svůj věk i často zmiňuje při svých přednáškách.

„Miluju život a miluju každou jeho vteřinu. Čas nám trošku protéká mezi prsty a mizí v nenávratnu. Budoucnost může nastat, ale nemusí,“ připouští si Kořen.

Tereza Kostková a Vladimír Kořen

„Života si velmi užívám a chci vidět zázraky kolem nás. Prožívat souznění s každým člověkem v okamžiku právě teď. Když je člověku najednou padesát, nabere druhou kosmickou. Rozhodl jsem se, že přidám na aktivitách a rozproudím to daleko víc. Pro mě je to zlom, že čas má ještě daleko větší cenu,“ popisuje.

Nezamáčknout slzu

Některé věci ale člověku rukama protečou. To člověk pozná až později. „Můj dědeček se o mě nádherně staral. Pomáhal mi přežít tísnivé okamžiky i zkažené prázdniny, když jsem se pořezal kosou. A já mu to nestačil všechno vrátit,“ přiznává Kořen.

„V této knížce ukazuju, že je to věc, která člověka bolí a že může udělat i něco, co to může zhoršit. Když si řekne chlap, že už je dostatečně velký, zamáčkne slzu, tak se v daný okamžik se situací vypořádá přesně tak, jak by neměl. Nejenom že odřízne smutek a dluh, ale odřízne i to krásné. Je to radost a tyto emoce potřebujeme,“ uzavírá moderátor.

autoři: Tereza Kostková , fos

Související