Chceme lidem umět lépe vysvětlovat klimatické změny, říká zpravodaj Jan Kaliba
Dělal sportovní novinařinu, pak zpravodaje v USA a nakonec zakotvil u klimatu. „Pozice klimatického zpravodaje je u nás možná trochu nová, ale celosvětově nová není. Nevymysleli jsme kolo,“ žertuje. O čem byla jeho první reportáž v USA? Jaké zkušenosti ohledně klimatu si z Ameriky přivezl? Proč ho zajímá, jak lidé žijí? Jak velkým problémem jsou fosilní paliva? Co pro něj znamená fotbal?
„Změna klimatu je obrovským problémem. A co by měl dělat klimatický zpravodaj? Hledat aktualizační momenty, na základě kterých o tom budeme mluvit v běžném zpravodajství. Klima je dlouhodobý problém. Z průzkumů vyplývá, že Češi vnímají klimatickou změnu jako problém, ale třeba nevědí, co si pod tím představit a jaká jsou řešení,“ vysvětluje bývalý rozhlasový zpravodaj v USA.
„V Americe jsem si asi k tomuto tématu došel,“ rozvíjí dál své vyprávění. „Oblíbil jsem si tam mexické přísloví: Krevetu, která usne, odnese proud. A já nechtěl být ta kreveta. Přemýšlel jsem, co dělat po návratu. A protože média obecně mají problém, jak o změně klimatu efektivně informovat, tak jsem k tomu směřoval. K tomu, abychom to lidem uměli lépe vysvětlovat,“ uzavírá Jan Kaliba.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.