Četníci, ti skuteční, byli podle M. Dlouhého opravdoví vlastenci …

Páteční Setkání Hosta do domu nás zavedlo mj. do zákulisí vzniku divácky oblíbeného televizního seriálu Četnické humoresky. Tomáš Voženílek pozval do studia plk. Michala Dlouhého, vrchního policejního radu a ředitele kanceláře policejního prezidenta ...V článku najdete také odkazy na naše celotýdenní vysílání ...
Problematikou československého četnictva se Michal Dlouhý zabývá již 22 let. Není v této zemi většího odborníka. Byl tak autorem námětů či poradcem u všech filmů, které se, v naší novodobé historii, četnictvu věnovaly (Četnické humoresky, Hříchy pro pátera Knoxe apod.). A právě Četnickým humoreskám patřila většina našeho rozhovoru.
Možná jste nevěděli, že děj humoresek není až tak smyšlený. Vychází ze skutečných událostí, ze skutečných trestných činů. Stejně tak postavy seriálu, a to včetně jejich jmen a příjmení, opravdu existovaly. (Jména jako velitel Šiktanc, Karel Arazín, Jarý, Ambrož, Šebestík … to jsou jména opravdu živých četníků.) Pozměněna byla ale lokalita, kde se děj odehrával. Kriminální příběhy, které jsme mohli sledovat u televizních obrazovek, nebyly vyšetřovány tzv. brněnskou pátračkou, ale četníky, kteří sloužili v Hradci Králové. Nestaly se také pouze v Brně (či Hradci Králové) ale na celém území tehdejšího Československa.
Michal Dlouhý nám také prozradil skutečný pohnutý osud hlavního hrdiny seriálu četníka Karla Arazína. Mch. ve skutečnosti se jmenoval Josef Arazim, sloužil v italských (ne ruských) legiích a vyšetřovatelem byl u četníků v Hradci Králové.
„Četníci byli ve skutečnosti vlastenci. Sloužili vlasti, nesmířili se s okupací a zapojili se do odboje. Život četníka za monarchie byl svázán množstvím příkazů, zákazů a omezení. Nesměl být nikde organizován. Neměl volební právo. Nesměl se oženit bez povolení nadřízených a jeho nastávající byla řádně prokádrována. Četníci nesměli chodit do hospody za účelem konzumace jídla natožpak alkoholu či piva,“ uvedl M. Dlouhý pro dokreslení skutečného života strážníků s tím, že s režisérem Antonínem Moskalykem vedli při natáčení dlouhé debaty právě o způsobu vykreslení jejich života. „Humoresky musely být zpracovány tak, aby zaujaly dnešního náročného diváka. Dělat dokument o tom, že služba byla velmi svízelná, že to byla řehole, by bylo nezáživné a zaujalo by to jen hrstku diváků.“
Natáčení seriálu poznamenala smrt režiséra Antonína Moskalyka. Na jeho práci ale navázala dcera Pavlína a seriál dokončila. Náš host s díky velmi ocenil zájem publika, který vyvrcholil udělením ceny ankety TýTý za nejlepší televizní seriál roku 2005.
Ve své hlavě již M. Dlouhý nosí námět pro budoucí (snad) filmové zpracování Četnických humoresek. Nechce ale nic zakřiknout tak nám neprozradil více.
Vy si ale můžete více poslechnout, a to v následujícím audiozáznamu pořadu Setkání Hosta do domu …

plk. Michal Dlouhý a Tomáš Voženílekplk. JUDr. Michal Dlouhý
Narozen 4.11.1962
Rodinný stav: rozvedený, dvě děti, bydlí v Praze
U policie od roku 1983
- začal na řadových funkcích ve službě ochrany objektů a kriminální službě.
- od roku 1999 pracuje v řídících funkcích vedoucí kanceláře ředitele krajské správy, vedoucí analyticko legislativního oddělení kanceláře policejního prezidenta
- v průběhu služebního poměru vystudoval Právnickou fakultu UK Praha
zdroj: Policie ČR

plk. JUDr. Michal Dlouhý

Pokud jste nestihli jste naše vysílání 27. týdne můžete se k němu vrátit v našich článcích a audiozáznamech.
5. a 6. července jsme vysílali podle svátečního programového schematu. Téměř celé vysílání si můžete poslechnout v našem Rádiu na přání ... Pořady, které byly určeny pouze pro tyto dny, nesou titulek Sváteční vysílání a najdete je ZDE.
Nejčastěji vás zajímal rozhovor Stanislavy Dufkové se Zdeňkem Mahlerem (5.7., 9:05). Najdete jej proto u tohoto článku ...

Zdeněk MahlerPo svátečních dnech jsme (nejen) v Hostu do domu zavítali na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Více se dozvíte v článku Jana Sklenáře "Filmový festival v Karlových Varech je podle Bohdana Slámy úžasný ...".

Bohdan SlámaČtvteční vysílání nás zavedlo do historie. Hostem Tomáše Voženílka byl historik Vít Vlnas. Více v článku Pavly Kopřivové "Podle Víta Vlnase baroko stále vzrušuje současníky ...

Vít Vlnas a Tomáš VoženílekNezapomeňte, že rozhlasové hry, četby, nedělní pohádky nebo pohádky skřítka Hajaji najdete ve streamu, po dobu jednoho týdne, na našich stránkách. Více informací a přímé linky na pohádky najdete ZDE.

Streamujeme hry, četby, pohádky