Práce se sbírkovými předměty není vůbec nudná, tvrdí kurátor Národního muzea Hanuš Jordan
Jeho specializací je zábavné dramatické umění, cirkusy, varieté. Původně vystudoval dějepis a 19 let ho také učil na školách. Své nynější profesi se věnuje sedm let, a to s velkým zápalem a chutí. Nedávno například popisoval fotografickou sbírku a bylo prý úžasné probírat se historickými a často unikátními snímky velkých, ale i malých rodinných cirkusů. Jejich umění bylo svého času vývozním artiklem a česká cirkusová škola prý patřila k těm nejlepším. A patří nadále.
Po roce 1989 se počet cirkusů u nás rozhojnil a nyní je jich kolem 25. Všechny svádějí tvrdý konkurenční boj o diváka. Dobré umění si ale, podle H. Jordana, najde vždy své publikum a kouzlo cirkusu je podle jeho názoru „jedinečné a neopakovatelné“. To se ale ztrácí v záznamech a televizních přenosech. Takže doporučuje nelenit, zajít si na představení a nasát do sebe „vůni pilin a cukrové vaty“.
Související
-
Hostem Tomáše Voženílka byl ředitel turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec
Navštívili jsme proto odvěký symbol českého státu, nejvýznamnější českou památku a jednu z nejdůležitějších kulturních institucí o nás.
-
Podle Víta Vlnase baroko stále vzrušuje současníky
Kde by si přál pracovat každý milovník umění? Odpověď je jasná: "v Národní galerii“. Vít Vlans patří mezi šťastlivce, kterým se tento sen splnil.
-
Četníci, ti skuteční, byli podle Michala Dlouhého opravdoví vlastenci
Do zákulisí oblíbeného televizního seriálu Četnické humoresky. Tomáš Voženílek pozval do studia plk. Michala Dlouhého, vrchního policejního radu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.