Cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Ovládal 17 jazyků a v zahraničí strávil celkem 19 let
Cestovatel a etnograf Miloslav Stingl byl jediným Čechem, kterého indiánský kmen jmenoval svým čestným náčelníkem. V dobách hluboké totality procestoval 150 zemí a čtrnáctkrát objel svět, v zahraničí strávil celkem 19 let. Mohl se pochlubit jazykovým talentem: ovládal 17 světových jazyků a dialektů. Milovníky literatury asi překvapí, že nejpřekládanějším českým autorem všech dob nebyl Milan Kundera ani Karel Čapek, ale právě Miloslav Stingl. Narodil se 19. prosince 1930.
Napsal 43 knih, které vyšly ve 240 vydáních v úhrnném nákladu 16,9 milionů výtisků. Dobrodružné výpravy podnikal výhradně sám, a častokrát mu šlo o život. Cestovatelská štěstěna však vždycky stála při něm.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Úžasné životy: Miloslav Stingl podle Rudolfa Švaříčka
Cestovatel Miloslav Stingl nesl čestný titul náčelníka indiánského kmene Kikapú. Procestoval na 150 zemí. Rudolf Švaříček o něm mluví jako o příteli a věčném smíškovi.
-
„Nejmystičtější místo na světě?“ Za cestovatelem, etnografem a náčelníkem Kikapú Miloslavem Stinglem
V pondělí 11. května zemřel etnograf Miloslav Stingl. Bylo mu 89 let. „Mrzí mě, že nejsem o 50 let starší,“ říkal na Dvojce v rozhovoru v roce 2014 před výpravou na Papuu.
-
Etnolog Mnislav Zelený: Jihoamerickým indiánům toho chybí hodně. Přesto jsou šťastní a smějí se
Mezi indiány prožil dlouhou dobu. „Mám u 17 kmenů domovské právo. Jedu tam jako do lázní. Jsou tam usměvaví a šťastní lidé. Tady nám to chybí,“ myslí si antropolog.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.